Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatek pielęgnacyjny czy zasiłek pielęgnacyjny?

14.05.2021
Autor: A.

Czy pełnoletnia niepełnosprawna osoba, która pobiera rentę rodzinną oraz dodatek dla sieroty zupełnej i mieszka w prywatnym domu opieki (finansowanym w 100% ze środków własnych) ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS, czy zasiłku pielęgnacyjnego z MOPS. Czy w przypadku, kiedy ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS i ma wydane orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, musi do wniosku załączać zaświadczenie od lekarza i dokumentację medyczną?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 16 ust. 5 obowiązującej ustawy o świadczeniach rodzinnych - zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Natomiast zgodnie z 3 pkt 7 w/w ustawy - instytucja zapewniającej całodobowe utrzymanie - oznacza to dom pomocy społecznej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.

Art. 16. ust. 6  w/w ustawy - zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w uzasadnieniu do wyroku z dnia 5 marca 2020 r. w sprawie o sygn. akt II SA/Łd 972/19 – „Jeżeli osoba ponosi choćby częściowo koszty utrzymania w domu pomocy społecznej, to z tego powodu nie można jej odmówić prawa do zasiłku pielęgnacyjnego”. Przesyłam link do w/w orzeczenia.

Odnośnie dodatku pielęgnacyjnego - zgodnie z art. 75 ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas