Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Białystok: Wojewódzki Urząd Pracy wspiera osoby niepełnosprawne

14.01.2014
Autor: Julita Januszkiewicz
Źródło: Poranny.pl

Najpierw niepełnosprawni bezrobotni przejdą różne szkolenia, a potem staże. Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku rozpoczął realizację projektu, który ma pomóc takim ludziom zdobyć doświadczenie zawodowe. – To bardzo dobry pomysł. Niepełnosprawni to lojalni pracownicy – chwalą eksperci.

Niepełnosprawni mają problemy ze znalezieniem pracy – przyznaje Elżbieta Gorczkowska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. – Powodem tego jest często niski poziom ich wykształcenia, ale również niedostosowanie miejsc pracy do ich potrzeb.

Elżbieta Gorczykowska zwraca uwagę, że sytuacja na rynku pracy również nie sprzyja osobom niepełnosprawnym.

Przeczytaj cały tekst

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Zatrudnianie niepełnosprawnych
    Wykluczony, pozostawiony samemu sobie
    15.01.2014, 19:33
    W mentalności pracodawców nadal pokutuje fakt, że osoby niepełnosprawne są mniej wydajne, często korzystają ze zwolnień lekarskich i stwarzają problemy w komunikacji ze zdrowymi współpracownikami. Dlatego wola płacić wysokie kary na PFRON niż zatrudnić osobę niepełnosprawną. Kaleka godzi w powagę instytucji a jego sposób zachowania -wygląd nie przystoi pozycji pracownika. Pracodawcy dzięki dużemu bezrobociu mają ogromny wybór i wybierają młodych, zdrowych, pięknych ew. takich, po których niepełnosprawności nie widać i najlepiej z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, aby uzyskać 100% refundację kosztów zatrudnienia. Przy czym taka osoba nie może liczyć na wyższe wynagrodzenie poza najniższym krajowym i jeszcze ma się cieszyć, ze w ogóle została do pracy przyjęta. Tak traktuje się on na rynku pracy: brak szacunku, wyzysk, żadnych względów na chorobę i ma pracować wydajnie lub lepiej, więcej niż osoby zdrowe za najniższą krajową. W przeciwnym razie po stażu lądują z powrotem w PUP i są zmuszone do korzystania z zasiłków z pomocy społecznej, których wysokość (521,-zł/m-c) kształtuje się na poziomie poniżej minimum egzystencji.Taki to raj zgotowano osobom niepełnosprawnym w państwie polskim.To balast zbyt ciężki, którego elity rządzące chciałyby się pozbyć dlatego zbudowały system wykluczenia społecznego dla słabych, chorych, niezdolnych do samodzielnego życia i pracy, odbierając im możliwość godziwej zapłaty za ich prace lub pozbawiając ich należnych świadczeń rentowych, bo z zasiłków pomocy społecznej nikt nie przeżyje bez wsparcia rodziny.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas