Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od kiedy otrzymam świadczenie?

10.05.2021
Autor: E.

Córka ma 17 lat, jest niepełnosprawna intelektualnie od wczesnego dzieciństwa. Do września 2020 r. był to stopień umiarkowany. W związku z pogorszeniem się stanu zdrowia córki w październiku 2020 r. złożyłam wniosek o ponowną komisję. 28 lutego 2021 r. komisja przyznała córce stopień niepełnosprawności znaczny i punkt 7, jako że jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. W związku z tym muszę zwolnić się z pracy, aby opiekować się chorą córką. Czy świadczenie pielęgnacyjne zostanie mi wypłacone od momentu złożenia wniosku o nie w MOPS, czy wstecz od daty złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności czyli od października 2020 r.?

Szanowna Pani,

Świadczenie pielęgnacyjne reguluje art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i przysługuje ono z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Wyżej opisane przepisy określają konieczność nie podejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą.

Zgodnie z 24 ust 2 ww. ustawy prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego.

Zgodnie natomiast z art. 24 ust 2a.ww. ustawy, jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas