Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe obostrzenia w dwóch województwach od 15 marca. Kto musi mieć zaświadczenie od lekarza zwalniające z noszenia maseczki?

11.03.2021
Autor: Beata Dązbłaż, gov.pl, fot. pexels.com
mężczyzna w maseczce na twarzy na ulicy patrzy w telefon

Od 15 marca w województwie mazowieckim i lubuskim zaczną obowiązywać nowe obostrzenia – ogłosił na konferencji prasowej 11 marca minister zdrowia Adam Niedzielski. Potwierdził także konieczność posiadania zaświadczenia lekarskiego, które pozwoli osobom z problemami oddechowymi nie nosić maseczki. Ten przepis obowiązuje od 11 marca.

Wprowadzenie obostrzeń na Mazowszu i w Lubuskim spowodowane jest wzrostem zakażeń na koronawirusa, przekraczającym dopuszczalne parametry w tych regionach. 

Trwały trend wzrostu

- Średnia dzienna liczba zakażeń z ostatnich 7 dni jest większa o ponad 27 proc. niż tydzień temu. Utrzymuje się dynamiczne tempo rozwoju pandemii i jest to trend trwały. Przyrost obłożenia łóżek w szpitalach w tym tygodniu jest większy o 2500. Rośnie też liczba zleceń na wymazy w POZ. W tym tygodniu zgłosiło się tam ponad 150 tys. pacjentów. Jest to wzrost o 1/3 w stosunku do ubiegłego tygodnia – mówił minister Niedzielski.

Terminy

Tak więc do województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego (od 13 marca), jeśli chodzi o większe obostrzenia, dołączy województwo mazowieckie i lubuskie (od 15 marca).

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w:

 • woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca
 • woj. pomorskim – od 13 do 28 marca
 • woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca
 • woj. lubuskim – od 15 do 28 marca.

Obowiązujące obostrzenia w czterech województwach

Działalność zawieszają:

 • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
 • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
 • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
 • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
 • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • stoki narciarskie
 • kluby fitness i siłownie
 • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Od 15 marca, we wskazanych regionach, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

- Zachęcam do korzystania z reguły „zostań w domu”, jeśli to tylko możliwe. Zachęcam do wietrzenia pomieszczeń oraz dystansu i dezynfekcji – podkreślił minister zdrowia.

Otwarte sanatoria

Od 11 marca wznowione zostało leczenie uzdrowiskowe. Warunkiem koniecznym, aby skorzystać z sanatorium będzie wykonanie testu na COVID-19, na 4 dni przed wyjazdem, a nie 6 – jak było pierwotnie.

Wśród pytań od dziennikarzy do ministra zdrowia pojawiło się też to dotyczącego sanatoriów – czy ich otwarcie nie wpłynie na wzrost zakażeń.

- Personel uzdrowisk jest wyszczepiony, seniorzy, którzy będą z nich korzystać wykonują test przed przyjazdem, są też testowani po przyjeździe. Jest spory odsetek seniorów wyszczepionych – odpowiedział Adam Niedzielski.

Wyjątek dla noszenia maseczek dla wąskiej grupy

Potwierdził także, że obowiązujący od 11 marca przepis dotyczący zwolnienia z noszenia maseczek osób obciążonych zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia, wprowadzony został na prośbę resortu rodziny. 

- Podjęliśmy tę kolejną trudną decyzję o dopuszczeniu wyjątku w noszeniu maseczek. Resort rodziny wystąpił o to do nas z wnioskiem, by wprowadzić taką możliwość. Często chodzi o osoby z problemami oddechowymi, które nosiły przyłbicę. Każdorazowo, niezależnie gdzie ta osoba będzie przebywać, czy w komunikacji miejskiej, czy na dworze musi posiadać zaświadczenie od lekarza, które  potwierdzi jej uprawnienia – zaznaczył minister Niedzielski. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas