Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bezpieczna ewakuacja w razie pożaru. Kampania nie tylko dla Warszawy

18.03.2021
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
Sylwetka biegnącego człowieka jako oznaczenie wyjścia ewakuacyjnego

Rocznie wybucha w Warszawie przeciętnie 4000 pożarów. Aż 1/3 z nich ma miejsce w prywatnych mieszkaniach. Stolica jako pierwsze miasto w Polsce przygotowała kompleksowe materiały edukacyjne dotyczące ewakuacji z budynków wielorodzinnych. Informacje o bezpieczeństwie swoim i bliskich, które są zawarte w filmikach mogą zdecydowanie przydać się nie tylko mieszkańcom Warszawy.

Kampania rozpoczyna się od emisji 5 krótkich filmów edukacyjnych, które składają się na cykl „Bezpieczna ewakuacja”. Przygotowane pod nadzorem merytorycznym ekspertów z Państwowej Straży Pożarnej video skupia się na 5 aspektach ewakuacji:

Ewakuacja z budynku, gdy pożar wybuchł w naszym mieszkaniu

Ewakuacja z budynku, gdy pożar wybuchł na klatce schodowej lub w innym mieszkaniu

Niezastawianie dróg ewakuacyjnych w budynku

Niezastawianie dróg pożarowych, umożliwiających dojazd straży pożarnej

Ogólne zasady ewakuacji z mieszkania podczas pożaru

- Sprawna i bezpieczna ewakuacja lokatorów jest kluczowym elementem działania straży pożarnej. Dla własnego bezpieczeństwa wszyscy powinniśmy wiedzieć jak się zachować, gdy zacznie się palić. Dlatego nasze krótkie filmy video, przygotowane we współpracy ze strażakami, będą rozpowszechniane wśród mieszkańców - to pierwsze w Polsce tak kompleksowe podejście do zagadnienia ewakuacji z budynków wielorodzinnych – mówi Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Pożary w budynkach wielorodzinnych

W ubiegłym roku liczba pożarów na terenie stolicy była najniższa od ponad 10 lat. Jednak i tak wybuchło ich aż 3380. Eksperci straży pożarnej mniejszą liczbę pożarów łączą z obostrzeniami wynikającymi ze stanu zagrożenia epidemiologicznego. Niezmiennie około 1/3 wszystkich pożarów miała miejsce w domach warszawiaków.

W tym roku do takiego zdarzenia doszło w jednym z bloków przy ul. Bruna, gdzie pożar wybuchł na 10 piętrze. Poszkodowane zostały dwie osoby, a na miejscu pracowało 6 zastępów straży pożarnej.

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w nocy w budynku przy ul. Kobielskiej. Ogień pojawił się w mieszkaniu znajdującym się na 13 piętrze. Do środka weszli strażacy, którzy podczas przeszukiwania pomieszczeń znaleźli dwoje nieprzytomnych, starszych ludzi. Niestety, pomimo udzielonej pomocy, lokatorów nie udało się uratować.

W innym przypadku pożar wybuchł w mieszkaniu na czwartym piętrze bloku przy ul. Powązkowskiej. Z lokalu ewakuowano kobietę oraz dwa psy. Ogień zajął również poddasze budynku. W akcji gaśniczej wzięło udział 11 zastępów straży pożarnej.

- Statystycznie w Warszawie pożar wybucha co dwie godziny. Aż 3 pożary każdego dnia wybuchają w miejscu zamieszkania. To poważne ryzyko dla mienia, zdrowia oraz przede wszystkim życia lokatorów. I choć pożary stanowią tylko 20 proc. zdarzeń, do których wzywana jest straż pożarna, w ubiegłym roku w Warszawie zginęło w nich aż 13 osób. To smutna statystyka. Również z tego powodu zaangażowaliśmy się w miejską kampanię edukacyjną. Zależy nam, by mieszkańcy wiedzieli jak się zachować – mówi starszy brygadier Leszek Smuniewski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.

- Miasto dofinansowuje działania warszawskiej staży pożarnej. W ubiegłym roku było to prawie 4,7 mln zł. Cieszymy się, że powstają kampanie edukacyjne takie jak ta. Jeśli dzięki temu uda się zapobiec choć jednemu tragicznemu zdarzeniu, będzie to nasz wspólny, ogromny sukces – dodaje Piotr Mazurek, radny m.st. Warszawy, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady m.st. Warszawy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas