Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie na osobę niepełnosprawną a zamieszkanie z partnerem

14.05.2021
Autor: K.

Jestem osobą niepełnosprawną ruchowo, stopień znaczny. Mama pobiera świadczenie opiekuńcze na mnie w kwocie ok 1971 zł (nie pamiętam dokladnie). Planuję zamieszkać z partnerem, czy w związku z tym mama straci prawo do świadczenia? Nadmieniam, iż mama nadal będzie mi pomagała, ponieważ partner pracuje, a ja bez osoby drugiej nie jestem w stanie wyjść z domu.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 17. obowiązującej ustawy o świadczeniach rodzinnych –

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

  • 1a.  Osobom, o których mowa w ust. 1 pkt 4, innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
  1. rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  2. nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3. nie ma osób, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przyjmuje się, iż jedną z podstawowych przesłanek otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego jest faktyczna opieka nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym bliskim członkiem rodziny.

Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu do wyroku z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie o sygn. akt I OSK 270/20 – „Przepis art. 17 ust. 1 u.ś.r. nie uzależnia otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego od obowiązku zamieszkiwania opiekuna z osobą, nad którą jest sprawowana opieka, ani też od sprawowania opieki nieustannie przez całą dobę”.  Warto dodać, iż wskazany wyrok dotyczy określonej indywidualnej sprawy, niemniej jednak polecam lekturę uzasadnienia tego wyroku, przesyłam link do orzeczenia.

Warto także sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas