Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak pomóc synowi z afazją w czasie nauki zdalnej?

01.05.2021
Autor: J.

Mój syn (9 lat - 3 klasa SP) ma zdiagnozowaną niepełnosprawność ruchową, w tym afazję i posiada orzeczenie o kształceniu specjalnym. Problem jest głównie z mową, syn ma ORM. Chciałabym zapytać czy w czasie obecnej pandemii, mój syn może otrzymać jakąś dodatkową pomoc w nauce ze strony szkoły poza rewalidacją? Pracujemy z mężem na ranną zmianę i w czasie nauki zdalnej syn jest w domu sam. Bierze udział w lekcjach i jest bardzo samodzielny, ale niestety wyniki w nauce są bardzo słabe. Zadanie domowe i ewentualne braki robimy dopiero ok. godz. 17.00 i ledwo zdążymy je zrobić, a gdzie czas na jego terapię i pracę nad zaburzeniem. Mam wrażenie, że nasza edukacja to obecnie jedna wielka przepychanka. Czy jest coś o czym nie wiemy, a co może przysługiwać synowi w tym czasie jako forma pomocy dla takich właśnie dzieci? Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Szanowna Pani,

Jeżeli pojawiają się dodatkowe potrzeby (zauważa to Pani jako rodzic) i nie jest to ujęte w orzeczeniu o kształceniu specjalnym (napisała Pani, że syn posiada takie orzeczenie), to zalecałbym dążenie do zmiany orzeczenia, w kierunku zauważonych potrzeb. Ponadto w pierwszej kolejności należy porozmawiać z dyrektorem placówki oświatowej, jakie są możliwości wsparcia ucznia z orzeczeniem i złożyć w tym zakresie także pisemne zapytanie do placówki. Ważne jest to, że szkoła ma obowiązek realizować zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, gdyż przepisy obligują do tego szkołę.

W wielu przypadkach od determinacji rodziców zależy prawidłowa realizacja zaleceń zawartych w orzeczeniu. Z uwagi na dobro dziecka należy więc podejmować na bieżąco działania mające na celu pilnowanie realizacji ww. zaleceń (np. poprzez składanie do dyrekcji szkoły pism, oświadczeń, itp.).

Jeżeli będzie chciała Pani coś uszczegółowić lub po prostu porozmawiać o sprawie, może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas