Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

7 czerwca odbędzie się III Kongres Zdrowia Psychicznego

01.04.2021
Autor: inf. prasowa, fot. Tomasz Ozdoba / Kongres Zdrowia Psychicznego
kobieta na tle rollapu z logo II kongresu zdrowia psychicznego trzyma w ręku kartkę z napisem #stoppsychofobii

III Kongres Zdrowia Psychicznego odbędzie się m.in. pod patronatem medialnym portalu Niepelnosprawni.pl 7 czerwca 2021. Jest to duże spotkanie osób doświadczonych przez kryzys psychiczny, ich rodzin i specjalistów. Celem jest sprawienie, żeby opieka psychiatryczna i terapeutyczna w Polsce była jak najbardziej dostępna i przyjazna, jak najlepiej dostosowana do potrzeb. Spotkanie poświęcone jest też zmianie pozycji społecznej i wizerunku osób doświadczających kryzysu. 

Będzie miało dwa tematy:

  • reforma psychiatrii dorosłych – zmiana systemu opieki ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego – blisko domu, bezpłatnego, dostępnego szybko, proponującego różne formy wsparcia, obejmującego terapią bliskich, takiego, jakie już jest dostępne w Centrach Zdrowia Psychicznego, których mamy w Polsce 33. Celem jest sprawienie, żeby takie miejsce było w każdym powiecie, tak, by do takiego leczenia mieli dostęp wszyscy mieszkańcy Polski, więcej czp.org.pl, profil na Facebooku: Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego.
  • reforma psychiatrii dzieci i młodzieży – oparcie pomocy o poradnie psychologiczno-pedagogiczne tak, żeby pomoc przychodziła jak najszybciej obejmując wsparciem całą rodzinę, żeby pierwszym kontaktem dla dziecka w kryzysie nie był oddział psychiatryczny, tworzenie Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego, gdzie dzieci i ich bliscy dostają różnorodne formy wsparcia, tworzenie miejsc konsultacji z psychiatrą, zmienianie oddziałów dla dzieci na bardziej przyjazne.

Co jest w Kongresie Zdrowia Psychicznego cenne? To, że jest to inicjatywa oddolna, w którą zaangażowali się ludzie doświadczeni kryzysem – dotąd milczący, ukryci, wstydzący się swojej choroby – podkreśla Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka prasowa Kongresu Zdrowia Psychicznego, asystentka zdrowienia, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Więcej szczegółowych informacji na stronie Kongresu.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas