Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca na 1,5 etatu u tego samego pracodawcy a mniejszy wymiar czasu pracy

10.05.2021
Autor: S.

Jestem zatrudniony w szkole i pracuję w internacie (łącznie ze zniżką dla ON pracuję 26h tygodniowo). Teraz w szkole znalazły się godziny z przedmiotu (5h tygodniowo), które mogą być dla mnie przekazane. Czy jako ON w stopniu umiarkowanym mogę pracować na cały etat w internacie plus te 5h przy tablicy i korzystać ze zniżki godzin pracy? 

Szanowny Panie,

Z Pana zapytania rozumiem, ze jest Pan nauczycielem. Kwestia czasu pracy nauczycieli będących osobami z niepełnosprawnością została zawarta w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela, oraz w zakresie nieuregulowanym w tym akcie prawnym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W myśl art. 42a ust. 1a Karty nauczyciela dobowe i tygodniowe normy czasu pracy nauczyciela zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie mogą przekraczać norm ustalonych w art. 15 ust. 2 ww. ustawy o rehabilitacji, tj. 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Oznacza to także brak możliwości zatrudniania nauczyciela z niepełnosprawnością w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Regulacji powyższej dotyczącej czasu pracy nie stosuje się, gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę (art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji).

Mając powyższe na uwadze, gdy nauczyciel posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności uzyska zgodę lekarską, na wyłączenie stosowania art. 15 ustawy o rehabilitacji – będzie podlegał przepisom dotyczącym czasu pracy nauczycieli określonych w art. 42 Karty nauczyciela. Ponadto dyrektor będzie mógł przydzielać godziny ponadwymiarowe w wymiarze określonym w art. 35 Karty nauczyciela.

Takie stanowisko zajęło Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej

Odniosę się jeszcze do jednej kwestii, w Pana zapytaniu pojawia się zapis „praca na 1,5 etatu u tego samego  pracodawcy”.

Jak już wspomniałem powyżej, zgodnie z art. 15 ust 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto zgodnie z ust. 3 osoba niepełnosprawna (każdy stopień niepełnosprawności) nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednakże w myśl art. 16 ww. ustawy przepisów art. 15 nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Jak wynika z powyższego, zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością na dodatkowe 0,5 etatu nie podlega ograniczeniom. Można podjąć dodatkową pracę. Takie zatrudnienie nie jest bowiem wprost np. godzinami nadliczbowymi. Jeżeli dodatkowe 0,5 etatu jest jednak realizowane u tego samego pracodawcy, to może być to ewentualnie uznane za obchodzenie przepisów np. o czasie pracy, o godzinach nadliczbowych. Konsekwencje może  ponieść tu pracodawca w razie kontroli.

Dlatego rozwiązaniem będzie zapewne w takiej sytuacji uzyskanie po prostu zgody lekarza medycyny pracy (o czym napisałem powyżej).

Zaznaczam, iż udzielam Panu odpowiedzi na pytanie zadane bardzo ogólnie i nie mam znajomości całego kontekstu zdarzenia w jakim się Pan znajduje w związku z podejmowaniem dodatkowego 0,5 etatu.  

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas