Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Młodzi gorzej radzą sobie z brakiem poczucia bezpieczeństwa

06.04.2021
Autor: PAP, fot. pexels.com
młoda smutna dziewczyna z głową podpartą na ręce siedzi po turecku na ławce na szkolnym korytarzu

- Dzieci i młodzież nie mają takiej samej jak dorośli odporności psychicznej czy umiejętności poradzenia sobie z aktualnym brakiem poczucia bezpieczeństwa – powiedziała dr Anna Depukat, psychiatra ze szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Podkreśliła, że brak kontaktów z rówieśnikami, brak ruchu i zamknięcie w czterech ścianach ma ogromny wpływ na psychikę młodych ludzi. Zaburzenia psychiczne zależą także od indywidualnych predyspozycji.

- Warto osłabić oddziaływanie czynników zewnętrznych, które wywołują w nas przygnębienie czy smutek. Jeżeli nic z nim nie zrobimy, będzie narastał i może stać się niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia – podkreśliła.

Sport i rozmowa

Dla pozbycia się złych emocji szczególnie zaleciła ruch, sport, ale też rozmowę z bliskimi.

- Często mówimy „nie chcę martwić moich bliskich, przerzucać na nich moich problemów”. Możliwość otrzymania wsparcia od bliskich jest jednak bezcenna – podkreśliła.

Dodała także, że nie należy się bać kontaktu z profesjonalistą – psychologiem czy lekarzem psychiatrą.

- Jesteśmy po to, aby pomagać w takich właśnie trudnych sytuacjach – zaznaczyła.

Prognozy się potwierdzają

Przywołała prognozy prof. Janusza Heitzmana z kwietnia 2020 r. Oceniał on, że kłopoty ze zdrowiem psychicznym może mieć o 20 proc. więcej osób.

- Niestety te prognozy się sprawdzają, a potwierdza je nie tylko nasza codzienna praktyka w szpitalu Babińskiego, ale też dane dotyczące kondycji zdrowotnej, nawet te najbardziej tragiczne – jak wzrastająca liczba samobójstw. Bo próby samobójcze są najczęściej konsekwencją zaburzeń depresyjnych u osób, które nie otrzymały w porę wsparcia – powiedziała psychiatra.

W 2020 r. w Małopolsce zanotowano 475 samobójstw.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas