Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy ZUS przyzna rentę?

13.05.2021
Autor: R.

Siostrzenica ma 22 lata, przepracowała 1 rok i 9 m-cy, uległa jako pasażer wypadkowi samochodowemu, ma urazy mózgowe, silną depresję, wyciętą śledzionę, złamania były liczne, żyje, jednak jest na etapie szkoły podstawowej. Czy ZUS przyzna jej rentę?

Szanowny Panie,

rozumiem, iż siostrzenica w chwili wypadku już się nie uczyła - aby uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy „wypracowaną” należy spełnić wszystkie wymagania przewidziane prawem dla tego świadczenia.

Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

  • 1. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
  1. jest niezdolny do pracy;
  2. ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
  3. niezdolność do pracy powstała w okresach, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2, pkt 3 lit. b, pkt 4, 6, 7 i 9, ust. 2 pkt 1, 3-8 i 9 lit. a, pkt 10 lit. a, pkt 11-12, 13 lit. a, pkt 14 lit. a i pkt 15-17 oraz art. 7 pkt 1-3, 5 lit. a, pkt 6 i 12, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów;
  4. nie ma ustalonego prawa do emerytury z Funduszu lub nie spełnia warunków do jej uzyskania.
  • 2. Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.

Natomiast zgodnie z art.  58. w/w ustawy

  • 1.  Warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, w myśl art. 57 ust. 1 pkt 2, uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie co najmniej:
  1. 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;
  2. 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;
  3. 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;
  4. 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;
  5. 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
  • 2. Okres, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy; do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej.
  • 3. Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa w ust. 1, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
  • 4. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy, o którym mowa w art. 6, wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.

Warto skontaktować się z doradcami ZUS w swoim oddziale ZUS, aby uzyskać pełne informacje, można także skorzystać z infolinii ZUS - 22 560 16 00. W przypadku nie przyznania renty w trybie zwyczajnym, można rozważyć przyznanie renty w drodze wyjątku. Proszę także rozważyć kwestie przyznania z ZUS świadczenia uzupełniającego.

W związku z epidemią jest możliwość skorzystania z „E-wizyty w ZUS”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas