Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy należy się stopień umiarkowany?

28.04.2021
Autor: Ł.

Posiadam grupę 03-L, stopień lekki. Składałem wniosek o wydanie wyższej grupy z przyczyn pogorszenia stanu zdrowia. Aktualnie mam ubytek 63dB dla prawego i 65dB lewego ucha. Czy przy takim obustronnym niedosłuchu należy się stopień umiarkowany? Czy jest sens składać odwołanie? Komisja orzekła, że nie spełniam art. 4 ust. 2, ponieważ nie stwierdził u zainteresowanego ograniczeń, które wymagają czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. W moim rozumieniu tego art. 4 i ust. 2 ustawodawca nie określił, że musi być ta przesłanka spełniona, by otrzymać stopień umiarkowany, gdyż w pierwszej części tego art. jest podana inna przesłanka, o której nie jest wspomniane, czy ją spełniam lub nie.

Szanowny Panie,

Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka.

W ramach odwołania powinien Pan skupić się na wykazaniu ww. okoliczności, z uwzględnieniem przesłanek charakteryzujących umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Trzeba więc wykazać, jak naruszenie organizmu wpływa na funkcjonowanie osoby.

Zalecam zapoznać się z informacjami na Instytucje Orzekające - procedury orzekania, tryb i zasady - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl).

Warto skorzystać z porady prawnika (np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych), znającego procedury i realia orzekania o niepełnosprawności, aby odpowiednio przygotować odwołanie.      

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas