Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasady działania WTZ-ów i ŚDS-ów w związku z obostrzeniami bez zmian

08.04.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
leżą naparstek i nici

W związku z wprowadzonymi po 27 marca br. a przedłużonymi do 18 kwietnia obostrzeniami w wyniku epidemii COVID-19 funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy czy warsztatów terapii zajęciowej pozostaje zachowane na dotychczasowych zasadach – informuje nas ministerstwo rodziny i polityki społecznej.

„Na podstawie art. 11h ust. 1 i 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842 z późn. zm.), w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące m.in. organy samorządu terytorialnego. Polecenia, są wydawane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu” – odpowiada nam resort.

Decyzja organu prowadzącego

Zatem decyzja o sposobie funkcjonowania ośrodków wsparcia, w tym środowiskowych domów samopomocy czy WTZ-ów, jak dotychczas należy do organu prowadzącego, jak i właściwego wojewody. Jest podejmowana na podstawie aktualnej sytuacji epidemicznej występującej na danym terenie, po zasięgnięciu opinii lokalnych służb sanitarnych.

„Tak jak wcześniej decyzja w zakresie zawieszenia bądź wznowienia działalności warsztatów terapii zajęciowej podejmowana jest przez wojewodów i zależy od lokalnej sytuacji epidemicznej oraz możliwości zapewnienia bezpiecznych warunków uczestnictwa, priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników i  pracowników tych placówek” – informuje nas resort rodziny.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Szczepienia
  Mieszkaniec
  12.04.2021, 10:23
  Mieszkańców Dps poszczepilli już w styczniu a nadal są zamknięci boją sie wpuścić rodzin żeby nie wyszło najaw co sie działo przez te ostatnie miesiące
  odpowiedz na komentarz
 • Powód? - pieniądze...
  WTZ-G
  12.04.2021, 08:43
  No taaaa, wszędzie obostrzenia, a WTZ-ty niech decydują same.... Wydaje mi się, że powód jest jeden - podstawowy, czyli finansowy - nie mają szmalu na dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówki
  odpowiedz na komentarz
 • Działanie WTZ w czasie pandemii.
  kzz
  11.04.2021, 15:33
  To dlaczego uczestnicy WTZ-ów nie są szczepieni. Błędne koło kadra zaszczepiona czeka na uczestników.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas