Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zatrudnienie na dwóch etatach

11.05.2021
Autor: I.

Czy suma godzin przepracowanych na dwóch etatach nie może przekraczać 35 godzin tygodniowo? Jedną pracę mam jako osoba niepełnosprawna o stopniu umiarkowanym i pracuję 35 godzin na tydzień od poniedziałku do piątku, a drugą chciałabym podjąć bez informowania o stopniu niepełnosprawności w soboty.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15. 1. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Natomiast zgodnie z art.  16. w/w ustawy przepisów art. 15 nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Jak wskazano na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych - „ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.) nie ustanawia obowiązku poinformowania pracodawcy o posiadaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Korzystanie przez osobę niepełnosprawną z uprawnień pracowniczych przewidzianych w ustawie o rehabilitacji (...) jest prawem a nie obowiązkiem danego pracownika.

Większość doktryny prawniczej jest za stwierdzeniem, iż będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, można podjąć dodatkowe zatrudnienie w innym miejscu. Oczywiście nowa praca nie powinna wpływać negatywnie na Pani jakość pracy w dotychczasowej pracy już nie wspominając o działaniach mogących spowodować szkodę u dotychczasowego pracodawcy.

Nie wiem dokładnie, w jakim charakterze Pani pracuje i czy w ramach Pani zatrudnienia nie ma szeroko rozumianych zakazów pracy.

W przypadku dalszych wątpliwości sprawę można omówić bezpośrednio z prawnikiem, który pozna szczegóły - w tym celu można skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas