Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwrot za zakup okularów do pracy przy komputerze

04.06.2021
Autor: P.

Jestem rencistą i osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Od 01.04.2021 r. zostałem pracownikiem wojska na pół etatu w jednostce wojskowej. Przed przystąpieniem do pracy musiałem wykonać badania lekarskie, w skierowaniu wpisano mi zagrożenie związane z obsługą monitora ekranowego do 3,5 h w ciągu dnia pracy. Lekarz wydający orzeczenie o zdolności do pracy wpisał mi pracę przy komputerze w okularach korekcyjno ochronnych. Nadmieniam, że ze względu na swoją niepełnosprawność mogę pracować tylko 3,5 h dziennie. Mam pytanie, czy pracodawca może mi odmówić zwrotu poniesionych kosztów na zakup okularów ochronnych do pracy przy monitorze ekranowym, przy którym pracuję w zakładzie pracy.

Szanowny Panie,

kwestie związane z koniecznością zapewnienia przez pracodawców okularów korygujących wzrok zostały uregulowane przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. 1998 nr 148 poz. 973).

Wg tych przepisów pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok, które są konieczne przy wykonywaniu pracy zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych, przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania. Jeżeli pracownik przedstawi zaświadczenie lekarskie, ale wydane nie w ramach takich badań, wówczas pracodawca nie ma obowiązku zwrotu kosztów okularów.

Pracownikiem w rozumieniu wspomnianego rozporządzenia, jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. W związku z tym 3,5 h stanowi połowę wymiaru czasu a więc, w myśl powyższego rozporządzenia, pracodawca powinien zapewnić Panu okulary korygujące wzrok.  

Pracodawcy zwykle w aktach wewnętrznych (np. regulaminach pracy) ustalają kwotę, jaką pracownik może przeznaczyć na zakup okularów. Okulary zapewnia się pracownikom na okres ważności badań okresowych na danym stanowisku, z wyjątkiem sytuacji, gdy lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, na podstawie wyników przeprowadzonych kontrolnych badań okulistycznych stwierdzi konieczność zapewnienia pracownikowi nowych okularów przed upływem tego terminu.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas