Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wpis o dacie powstania niepełnosprawności w orzeczeniu

11.05.2021
Autor: S.

Choruję na chorobę przewodu pokarmowego od 2006 roku tj. od 16. roku życia. Od tego czasu wielokrotnie stawałem na komisji ds. orzekania o niepełnosprawności i każde kolejne orzeczenie miało zapis w pkt. IV, że niepełnosprawność istnieje od października 2006, a po kilku kolejnych komisjach stosowano zapis od 16. roku życia. Natomiast w 2018 roku, gdy się odwołałem po obniżeniu mi stopnia niepełnosprawności z umiarkowanego na lekki, mimo że w tym okresie stwierdzono u mnie również guza nerwu słuchowego i byłem na radioterapii. Wojewódzka komisja uchyliła dodany w 2018 roku symbol 11-I i pozostawiła sam symbol 8-T, który mi wpisywano od 2006 roku oraz w pkt 4 z niewyjaśnionego powodu wpisano, że nie da się ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność. W tym roku tak samo po komisji wpisano, że nie da się ustalić. Czy mogę się teraz odwołać, by powrócił zapis, że niepełnosprawność datuje się od 16. roku życia?

Szanowny Panie,

zapis odnośnie ustalenia od kiedy istnieje niepełnosprawność także podlega kontroli odwoławczej.

Od niekorzystnego orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można (postępując zgodnie z pouczeniem) odwołać się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie można sprawę oddać do oceny sądu. Jeżeli chodzi o dokumentację, to każdy dokument wskazujący na stan zdrowia może mieć znaczenie.

Warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu. Zgodnie z art. 4779 § 2. Kodeksu postępowania cywilnego - organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Zgodnie natomiast z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Warto na koniec wskazać, iż zdarza się, że wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, które również zmienia orzeczenie powiatowego (miejskiego) zespołu w zakresie nie zaskarżonym przez odwołującego się, również czasami na „niekorzyść” odwołującego.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Pana na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej.  

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas