Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szkoła narciarstwa mono-ski

07.02.2007
Autor: Jarosław Rola
Źródło: www.sport-on.com

W lutym 2007 roku rozpoczęła swoją działalność pierwsza w Polsce szkoła narciarzy – wózkowiczów. W pierwszym szkoleniu brało udział 4 kursantów oraz 5 osób z kadry. Szkolenie odbywało się na stokach Łysej Góry w Dziwiszowie koło Jeleniej Góry i zostało objęte patronatem Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów "START" w Poznaniu - prekursora polskiego narciarstwa alpejskiego osób niepełnosprawnych oraz Katedry Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych AWF w Poznaniu.

Pomysłodawcą, twórcą i organizatorem szkoły jest Jarosław Rola – Paraolimpijczyk z Turynu. Na bazie wieloletniego doświadczenia klubu „START" Poznań i przy pomocy studentów specjalności sport osób niepełnosprawnych, został przygotowany program kursu narciarskiego, po ukończeniu którego każdy z uczestników powinien opanować podstawy narciarstwa mono-ski.

Trwająca 5 dni sesja szkoleniowa oraz przygotowany program szkolenia potwierdził swoją skuteczność w 100%. Wszyscy uczestnicy pod koniec kursu potrafili już samodzielnie jeździć na nartach i poruszać się po stoku, wprawiając w zdumienie wielu sprawnych narciarzy. W szkoleniu brały udział osoby ze zróżnicowaną niepełnosprawnością, poczynając od obustronnej amputacji, poprzez urazy kręgosłupa, na przepuklinie oponowo-rdzeniowej kończąc, jednak najważniejsze było to, że każdą z tych osób łączyło jedno wspólne pragnienie – chęć jazdy na nartach.

Niektórzy z uczestników wracali do narciarstwa „na nowo” po wypadkach, a inni uczyli się od samego początku. Dla organizatorów i kadry bardzo satysfakcjonującym momentem były pojawiające się na twarzach uczestników uśmiechy po pierwszych udanych i samodzielnie wykonanych skrętach na nartach.

Ostatniego dnia, kursanci otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie kursu i pamiątkowe zdjęcie – w tym momencie dotarło do nas że to już jest koniec szkolenia, tylko kiedy minęło te 6 dni...? 

To dopiero początek...

Narciarstwo alpejskie mono-ski było do tej pory dyscypliną zarezerwowana dla bardzo wąskiej grupy osób, głównie członków kadry narodowej w narciarstwie alpejskim oraz kilku prywatnych „zapaleńców”. Organizatorzy kursu chcieliby, aby przedsięwzięcie spopularyzowało tę zimową dyscyplinę. Jednak narciarstwo to nie wszystko, czym organizatorzy chcą „zarazić” młodych niepełnosprawnych. W planach są jeszcze letnie obozy rowerowe (handbike) oraz umożliwienie podróżowania po górach osobom poruszającym się na wózkach.

Wszelkie informacje o naszych przedsięwzięciach, obozach i planach znaleźć można na stronie: www.sport-on.com

Zdjęcia pochodzą ze strony: www.sport-on.com

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy doświadczasz przemocy z powodu niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas