Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: Zezwolenie na pracę

10.02.2014
Autor: Anita Siemaszko, fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 4/2013

Co należy zrobić w sytuacji takiej, w jakiej znalazł się mój brat, który nie dostał od lekarza zezwolenia na pracę? Czy można się jakoś odwoływać, czy już wszystko przepadło? Brat ma wadę wzroku (nie widzi na prawe oko), a miał pracować w magazynie dużego marketu, w którym bardzo chciano zatrudnić taką osobę jak on.

Antonina H. z woj. podlaskiego

Anita Siemaszko. Fot.: Piotr StanisławskiPrawnik Anita Siemaszko: Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje możliwość odwołania się osoby badanej lub pracodawcy od decyzji lekarza i wydanego orzeczenia. Osoba badana lub pracodawca, którzy nie zgadzają się z treścią orzeczenia lub zaświadczenia lekarskiego, mają prawo w terminie wskazanym w pouczeniu (Uwaga: termin jest bardzo krótki, to najczęściej 7 dni) wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego – do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (dla województwa podlaskiego jest to WOMP w Białymstoku ul. Wiewórcza 10), właściwego ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę pracodawcy.

Wniosek składa się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie lub zaświadczenie. Do odwołania należy załączyć kopię orzeczenia lub zaświadczenia lekarskiego, od którego następuje odwołanie. Ponowne badanie powinno być przeprowadzone w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jego koszty nie obciążą ani badanego, ani pracodawcy ze względu na to, że działalność Wojewódzkich Ośrodków Medycyny Pracy finansowana jest ze środków budżetu państwa.

Orzeczenia lub zaświadczenia wydane w trybie odwoławczym są ostateczne.

Droga odwoławcza zamyka się w ramach struktur organizacyjnych służby zdrowia. Jest to droga jednoinstancyjna. Odwołanie nie przysługuje od:

• orzeczeń wydanych dla pracowników ubiegających się lub posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej,
• orzeczeń wydanych dla pracowników ubiegających się lub posiadających licencję pracownika zabezpieczenia technicznego;
• orzeczeń z badań sanitarno-epidemiologicznych.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • PRACA
    robert
    03.03.2014, 06:10
    idz do innrgo lekarza bardziej wyuczonego i sprawa zalatwiona
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas