Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Restrykcje będą przedłużone. Są jednak pewne wyjątki

14.04.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: inf. wł., gov.pl
dwie dziewczynki bawią się na placu zabaw

Minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłosił 14 kwietnia, że obowiązujące obostrzenia z racji panującej pandemii COVID-19 będą przedłużone do 25 kwietnia. Jednak są pewne wyjątki m.in. od 19 kwietnia wznawiają swoją działalność żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci.

Hotele i miejsca wypoczynku zostaną zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m. in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych.

Od 19 kwietnia możliwe będzie uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez dany związek sportowy. Możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu  przy zachowaniu limitu 25 osób.

Reszta bez zmian

Reszta restrykcji zostaje przedłużona do 25 kwietnia.

Handel – ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 
  1. 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  2. 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.
  • Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.
  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
  • Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Szczepienie w domu

Minister Niedzielski zapewnił także, że zespoły wyjazdowe zabezpieczą szczepienia osób z niepełnosprawnością w domu, tak, by nie musiały one udawać się do punktu szczepień.

- Będą takie rozwiązania, które zapewnią możliwość niefatygowania osób niepełnosprawnych, zapewnią im możliwość szczepienia w domu, bez konieczności pojawiania się w punkcie szczepiennym – powiedział minister.

Grupa ta nie została uwzględniona jako priorytetowa w Narodowym Programie Szczepień. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas