Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bez skierowania do lekarza specjalisty

24.06.2021
Autor: E.

Czy w przypadku posiadania przez mamę orzeczenia ZUS trwale niezdolna do samodzielnej egzystencji i orzeczenia z miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności umiarkowany stopień niepełnosprawności mogę mamę zapisać bez skierowania do Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie do Poradni Leczenia Bólu, w związku z tym, że od kilkunastu miesięcy ma silny chodzący ból po całym ciele (stawy, mięśnie), który nie jest zdiagnozowany.

Szanowna Pani,

Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje ustawa wprowadzająca szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Przewiduje ona m.in. możliwość zarejestrowania się w celu uzyskania świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej bez przedstawienia skierowania, które jest wymagane w przypadku grup nieuprawnionych. Jest to ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i określa ona szczególne uprawnienia świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Ustawodawca posłużył się jednak w ustawie wprost pojęciem orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jak wynika jednak z art. 5 pkt 1) i 1a) ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:

  • 1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • 1a) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Mając na uwadze powyższe, gdy osoba ma orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, traktowaną na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, powoływałbym się na ww. przepisy, aby skorzystać z uprawnień wynikających ze wspomnianej ustawy z dnia 9 maja 2018 r.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas