Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Stanowisko Integracji ws. refundacji cewników hydrofilowych

20.04.2021
Autor: Redakcja, fot. pexels.com
chłopak na wózku trzyma na kolanach dużą książkę w tle obraz i książki

Do 28 kwietnia br. trwają konsultacje społeczne projektu nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia ws. wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Wprowadzono w nim m.in. refundację cewników hydrofilowych z 30-procentową dopłatą pacjenta.

O zmianach zaplanowanych w rozporządzeniu informowaliśmy szczegółowo na naszym portalu

Integracja wraz z innymi organizacjami od lat zabiegała o refundację cewników hydrofilowych.

Stanowisko Integracji

W ramach konsultacji publicznych Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja, wystosowała pismo do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, przedstawiając swoje uwagi do planowanych przepisów.

Publikujemy je w całości:

 

Szanowny Pan

Maciej Miłkowski

Podsekretarz Stanu

Ministerstwo Zdrowia

 

w imieniu Fundacji Integracja, organizacji, która od ponad 25 lat reprezentuje środowisko pacjentów z niepełnosprawnościami i prowadzi działania na rzecz poprawy ich życia, pragnę zgłosić następujące uwagi do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (MZ 1137) w części dotyczącej cewników jednorazowych urologicznych hydrofilowych.

  • Postulujemy, żeby w przypadku dzieci nie obowiązywała 30% dopłata przez pacjenta. Wydatek prawie 300 zł miesięcznie, dla rodziców dziecka z chorobą przewlekłą, których miesięczne koszty utrzymania dziecka są i tak o 2-2,5 tysiąca wyższe niż wydatki na dziecko zdrowe, będzie dla większości z nich kwotą zaporową, a dostęp do cewników hydrofilowych przez tak wysoką dopłatę okaże się pozorny. Już obecnie produkty dla dzieci z chorobami rzadkimi w ramach Programów Lekowych czy też zestawy infuzyjne do osobistej pompy insulinowej dla pacjentów do ukończenia 26. roku życia, są dostępne z 0% dopłatą. Prosimy o zastosowanie takiej samej stawki dla cewników hydrofilowych dla grup dzieci wymienionych w projekcie rozporządzenia.
  • Nasze obawy budzi także limit refundacyjny bazujący na najniższej cenie produktu, który może spowodować zawężenie dostępnej oferty, a wręcz ograniczenie jej do jednego produktu, który będzie objęty refundacją. Szczególnie dla tej grupy wiekowej bardzo ważna jest możliwość wyboru i dostosowania produktu do indywidualnych potrzeb (powinny być dostępne produkty bardziej i mniej giętkie lub o różnym poziomie śliskości). Korzystanie z cewników przez tę grupę wiekową zaczyna się od cewnikowania przez rodziców, potem dziecko uczy się samocewnikowania i przechodzi przez cały proces dojrzewania, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Cewnikowanie jest czynnością bardzo intymną i szczególnie dla młodego człowieka przebywającego w środowisku rówieśników, powinno się wiązać z jak najmniejszym dyskomfortem, w czym pomoże szeroka oferta dostępnych produktów. Prosimy zatem o podniesienie limitów do średnich cen występujących na rynku.

Bardzo proszę o uwzględnienie w rozporządzeniu naszych postulatów.

Ewa Pawłowska,

prezes Fundacji Integracja

***

Do 28 kwietnia można zgłaszać uwagi do projektu przez platformę ePUAP bądź adres mailowy MZ: wm@mz.gov.pl.

Projekt rozporządzenia ukazał się 7 kwietnia br. w Rządowym Centrum Legislacji.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Wiola
    Wiola
    26.04.2021, 09:30
    Proszę o pokierowanie gdzie na ePUAP mam zgłosić uwagi. Szukam już od dłuższego czasu i zaraz coś mnie chyba trafi :(
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas