Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Masz lekki lub umiarkowany stopień? Sprawdź, w których placówkach skorzystasz z rehabilitacji w ramach NFZ

21.04.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
mężczyzna z protezą nogi ćwiczy z fizjoterapeutką leżąc na macie i wyciągając zdrową nogę na taśmie

Program rehabilitacji leczniczej dla osób ze stopniem lekkim i umiarkowanym niepełnosprawności powyżej 16 r. ż. będzie realizowany także w tym roku. W których placówkach będzie można skorzystać z rehabilitacji?

Z programu „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na lata 2020-2021” mogą skorzystać osoby powyżej 16. r. ż. z umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym. Skorzystać też może osoba, której stan funkcjonalny z uwzględnieniem Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia, rokuje poprawę samodzielności funkcjonowania w środowisku oraz aktywizacji społecznej. Informowaliśmy o tym na naszym portalu.

Kryteria, które wyłączają możliwość skorzystania z programu, to:

 • brak medycznych wskazań do otrzymania świadczeń z zakresu programu, stwierdzonych na podstawie oceny funkcjonalnej świadczeniobiorcy, z uwzględnieniem w szczególności Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia;
 • korzystanie przez świadczeniobiorcę ze świadczeń w programie w innym podmiocie oraz z fizjoterapii ambulatoryjnej, w terminie realizacji świadczeń w programie, w tym samym i innych podmiotach leczniczych;
 • korzystanie przez świadczeniobiorcę ze świadczeń w ramach innych zakresów świadczeń, tj. opieka długoterminowa, opieka koordynowana, w ramach której realizowana jest rehabilitacja, opieka hospicyjna;
 • ostra faza choroby psychicznej lub uzależnienia zaobserwowane przez fizjoterapeutę podczas kwalifikacji świadczeniobiorcy lub udzielania świadczeń;
 • niespełnienie warunków udziału w programie;
 • osiągnięcie celu terapeutycznego.

W zeszłym roku, jak pisaliśmy, program był realizowany w grudniu. 

Program przedłużony

- W ubiegłym roku podpisano 340 umów na realizację świadczeń w ramach programu „Świadczenia medyczne NFZ dla osób niepełnosprawnych na 2020 r.” – dla osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, których obowiązywanie zostało przedłużone na 2021 r. – informuje nas Sylwia Wądrzyk, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia. – Oznacza to, iż osoby, które posiadają orzeczenie o umiarkowanym i lekkim stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać z rehabilitacji bez skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego do końca 2021 r. – dodaje.

Jak zaznacza, kwalifikacji do programu dokonuje fizjoterapeuta na podstawie wywiadu, badania oraz dokumentacji medycznej przedstawionej podczas wizyty fizjoterapeutycznej.

Gdzie skorzystać?

Jak mówi Sylwia Wądrzyk, wykaz realizatorów programu w 2021 r. pozostaje ten sam, co w roku 2020.

W naszym artykule można znaleźć dokładny wykaz tych placówek w każdym województwie.

W 2020 r. województwo kujawsko-pomorskie jako jedyne nie realizowało programu. O to, jak będzie w tym roku, zapytaliśmy rzeczniczkę tamtejszego oddziału NFZ.

- Oddział przygotowuje się do ogłoszenia konkursu w tym zakresie świadczeń. Będziemy Państwa informowali na bieżąco – zapewnia nas Barbara Nawrocka. 

Jak tylko otrzymamy informację z  wykazem placówek w województwie kujawsko-pomorskim, które będą realizowały program, poinformujemy Czytelników naszego portalu. 

Bez skierowania

Należy pamiętać, że aby skorzystać z programu nie jest potrzebne skierowanie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

- Z przepisów nie wynika, żeby pacjentów chcących skorzystać z tego programu obowiązywała rejonizacja. W kryteriach nie ma miejsca zamieszkania, a w ramach ubezpieczenia pacjent ma prawo do wyboru miejsca leczenia – informowała nas Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału NFZ.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • UO
  Antoni Chołodniak
  23.04.2021, 18:37
  Niepełnosprawni z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lecz pytanie, co z niepełnosprawnymi niesamodzielnymi w domach? Jeszcze niedawno rodzice mówili i mówią, że nie tak to miało wyglądać Usługi Opiekuńcze, za które 1 godzina wynosi niecałe 7 złotych.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie ma wyboru
  IR
  23.04.2021, 09:39
  Pani rzecznik, jaki wybór? Osoba niepełnosprawna zmuszona jest jechać do innego miasta/miasteczka, gdy w jej okolicy nie ma bezpłatnej rehabilitacji! Podkreślam - ON.
  odpowiedz na komentarz
 • opinia
  czyte
  21.04.2021, 18:55
  witam . Dobrze ze jest , lecz me źródła , twierdzą ze nfz nie kwapi się prędko płacić za pacjentów przyjętych w 2021 .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas