Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co zrobić, aby po latach uzyskać zasiłek pielęgnacyjny?

28.06.2021
Autor: D.

Mam stopień niepełnosprawności umiarkowany z trzema symbolami na ruch, słuch i wzrok. Od dziecka nie widzę na lewe oko, prawe jest coraz słabsze +2. Pracuję zawodowo przy komputerze, czuję że bardzo mi się męczy wzrok, często mam czarne plamki oraz zawroty głowy. Mimo złożenia odpowiednich dokumentów stwierdzających wadę wzroku wrodzoną, na orzeczenieniu napisano, że nie ustalono od kiedy niedowidzę. Moja niewiedza, że takie rzeczy mi się należą od dziecka zamknęła mi drogę na naukę oraz rozwój. Złożyłam wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, niestety odmówiono mi, gdyż nie ma określenia od kiedy jest ubytek wzroku. Co mam teraz zrobić, żeby zmienić decyzję i uzyskać zasiłek pielęgnacyjny? 

Szanowna Pani,

zasiłek pielęgnacyjny jest to świadczenie przyznawane w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w art.16 stanowi, że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje: 

  • niepełnosprawnemu dziecku do 16. roku życia, jeżeli posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia,
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Przepisy określają więc warunki otrzymania zasiłku w Pani przypadku. Niestety, warunkiem przyznania zasiłku jest potwierdzenie, że niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia. Pomocne byłoby odnalezienie potwierdzenia leczenia, na przykład w przychodni specjalistycznej. W przeciwnym wypadku zasiłek nie zostanie przyznany.  

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas