Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFON i organizacje walczą o szybsze szczepienia osób z niepełnosprawnością. Czy rządzący „usłyszą” apele?

23.04.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pexels.com
Źródło: pfon.org, Facebook, Twitter
dwie buteleczki z napisem covid-19 vaccine strzykawki maseczka i opakowanie z napisem vaccine

Już od grudnia ubiegłego roku Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami (PFON), a także inne organizacje apelują o priorytetowe szczepienie osób z niepełnosprawnością. Zwłaszcza osób z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i osób z autyzmem. Już kolejne pismo w tej sprawie zostało wysłane do premiera Mateusza Morawieckiego.

„Zwracamy się do Pana Premiera z Prośbą o dokonanie zmian w Narodowym Programie Szczepień. Wprowadzone modyfikacje powinny umożliwić szybkie zaszczepienie w pierwszej kolejności osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi” – napisał już w kolejnym liście do premiera Krzysztof Kurowski, przewodniczący PFON.

Przedstawiciele PFON powołują się m.in. na dane z brytyjskiego odpowiednika Głównego Urzędu Statystycznego – Office for National Statistics, według których ryzyko śmierci na skutek koronawirusa jest trzy razy wyższe wśród osób z niepełnosprawnościami niż u reszty populacji.

Grupy szczególnie narażone

Część przedstawicieli środowiska wskazuje też, że zachowanie reżimu sanitarnego w wypadku części osób z niepełnosprawnością jest zwyczajnie niemożliwe. Taką grupą są np. niektóre osoby ze spektrum autyzmu.

„Osoby ze spektrum autyzmu mają ogromne bariery w zachowaniu reżimu sanitarnego, w szczególności zachowaniu dystansu, skutecznej dezynfekcji oraz prawidłowego noszenia maseczek” – czytamy w piśmie wysłanym do premiera przez Koalicję Autyzm Polska.

Przedstawiciele Koalicji wskazują, że osoby  w spektrum autyzmu z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym są szczególnie narażone na zakażenie lub mogą być źródłem zakażeń.

Podobne problem dotyczy osób z niepełnosprawnością intelektualną, na co wskazuje m.in. socjolożka Agnieszka Dudzińska, mama osoby z zespołem Downa. Powołuje się ona na dane, według których osoby takie jak jej syn są czterokrotnie bardziej narażone na śmierć w skutek zarażenia się koronawirusem.

Poparcie z różnych stron

O szybsze zaszczepienie osób z niepełnosprawnością zabiega też Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Paweł Wdówik. Pełnomocnik już trzykrotnie występował w tej sprawie do Michała Dworczyka, Pełnomocnika Rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Z podobnym apelem wystąpiła też prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Warto też pamiętać, że w styczniu petycję w sprawie priorytetowego zaszczepienia osób z niepełnosprawnością wystosował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Nasz portal już w listopadzie 2020 r. pytał Ministerstwo Zdrowia o pierszeństwo w szczepieniach dla osób z niepełnosprawnościami. Polecamy nasz dział „Koronawirus. Najważniejsze praktyczne informacje w jednym miejscu”.

Ministerstwo Zdrowia: szczepimy rocznikami

Jak do tej pory – nie podjęto decyzji, które umożliwiłyby szybsze zaszczepienie osób z niepełnosprawnością. Strona rządowa m.in. za pośrednictwem Twittera informuje, że osoby z niepełnosprawnościami, tak jak wszyscy obywatele RP, mają zagwarantowaną możliwość szczepienia. Rejestracja odbywa się zgodnie z kryterium wieku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Do Mistrza
  Dynia
  27.04.2021, 11:01
  Osoby niepełnosprawne intelektualnie nie chodzą na zakupy? Co za głupoty i stereotypowe myślenie. Masakra jak mocno generalizujesz i chyba naprawdę nie znasz nikogo niepełnosprawnego intelektualnie. Nie wiem skąd ci się wzięło, że niewidomy nie może założyć maseczki. Mniej generalizowania i więcej empatii.
  odpowiedz na komentarz
 • Bzdura
  Mistrz
  26.04.2021, 16:53
  Osoby niepełnosprawne intelektualnie nie chodzą na zakupy, więc ktoś poniżej nie wie o czym pisze. Osoba niewidoma nie może założyć maseczki ? Kolejna bdura. Takie akcje trzeba było robić w grudniu lub styczniu. Obecnie jest to bezcelowe i jest formą lansu osoby lub grupy, która niby o takie wcześniejsze szczepienie zabiega.
  odpowiedz na komentarz
 • wyważanie otwartych drzwi
  Marecki
  26.04.2021, 10:50
  Od samego początku szczepień osoby wymagające pilnego zaszczepienia p.covid - także i niepełnosprawne, mogły i mogą to uczynić poza kolejnością. Wystarczy mieć skierowanie od lekarza specjalisty z odpowiednim uzasadnieniem.
  odpowiedz na komentarz
 • Do Mistrza
  Dynia
  25.04.2021, 18:35
  Do Mistrza: zgadzam się, że to baaardzo mocno spóźnione apele. Gdzie te organizacje były wcześniej, że odzywają się dopiero teraz gdy wiadomo, że zaraz będę uwolnione terminy dla wszystkich? Natomiast nie zgadzam się, że niepełnosprawność nie zwiększa ryzyka zakażenia covid. Może nie u ludzi, którzy są niepełnosprawni z powodu wypadku. Ale w artykule jest mowa o niepełnosprawności INTELEKTUALNEJ. Ci ludzie nie rozumieją sensu noszenia maseczki i opiekunowie często nie są w stanie ich zmusić do jej założenia. Nie rozumieją, że zakupy trzeba robić szybko, nie dotykać niepotrzebnie rzeczy w sklepie, które macali inni. Nie dotykać twarzy i nie wkładać palców do buzi. A po wszystkim dokładnie się umyć. Więc pisanie o tym, że trzeba myśleć jest troszkę nie na miejscu przy niepełnosprawności intelektualnej. Choroby autoimmunologiczne też zwiększają ryzyko szybszego zarażenia covid i ciężkiego przebiegu choroby. Są to często choroby genetyczne powodujące znaczną niepełnosprawność. Pomyśl trochę o innych zanim coś napiszesz.
  odpowiedz na komentarz
 • Przymus szczepień osób niepelnosprawnych
  Danuta Jędrzejczyk
  24.04.2021, 17:05
  Przymus szczepienia osób niepełnosprawnych, jest niezgodny z Konstytucją RP. Artykuł nr. 39, mówi o zakazie przeprowadzania eksperymentów medycznych, przeprowadzanych wbrew woli niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • bzdura
  Mistrz
  23.04.2021, 12:39
  Za tydzień wszyscy będą mieli skierowania, więc po co ten młyn, skoro i tak nie będzie zmiany ? Ktoś się nudzi i chce zabłysnąć ? Masakra i porażka PFON. Zapamiętajcie: NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NIE POWODUJE ZWIĘKSZENIA ZAGROŻENIA ŻYCIA PRZY ZAKAŻENIU COVID-19. Wystarczy myśleć.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas