Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFON i organizacje walczą o szybsze szczepienia osób z niepełnosprawnością. Czy rządzący „usłyszą” apele?

23.04.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pexels.com
Źródło: pfon.org, Facebook, Twitter
dwie buteleczki z napisem covid-19 vaccine strzykawki maseczka i opakowanie z napisem vaccine

Już od grudnia ubiegłego roku Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami (PFON), a także inne organizacje apelują o priorytetowe szczepienie osób z niepełnosprawnością. Zwłaszcza osób z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i osób z autyzmem. Już kolejne pismo w tej sprawie zostało wysłane do premiera Mateusza Morawieckiego.

„Zwracamy się do Pana Premiera z Prośbą o dokonanie zmian w Narodowym Programie Szczepień. Wprowadzone modyfikacje powinny umożliwić szybkie zaszczepienie w pierwszej kolejności osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi” – napisał już w kolejnym liście do premiera Krzysztof Kurowski, przewodniczący PFON.

Przedstawiciele PFON powołują się m.in. na dane z brytyjskiego odpowiednika Głównego Urzędu Statystycznego – Office for National Statistics, według których ryzyko śmierci na skutek koronawirusa jest trzy razy wyższe wśród osób z niepełnosprawnościami niż u reszty populacji.

Grupy szczególnie narażone

Część przedstawicieli środowiska wskazuje też, że zachowanie reżimu sanitarnego w wypadku części osób z niepełnosprawnością jest zwyczajnie niemożliwe. Taką grupą są np. niektóre osoby ze spektrum autyzmu.

„Osoby ze spektrum autyzmu mają ogromne bariery w zachowaniu reżimu sanitarnego, w szczególności zachowaniu dystansu, skutecznej dezynfekcji oraz prawidłowego noszenia maseczek” – czytamy w piśmie wysłanym do premiera przez Koalicję Autyzm Polska.

Przedstawiciele Koalicji wskazują, że osoby  w spektrum autyzmu z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym są szczególnie narażone na zakażenie lub mogą być źródłem zakażeń.

Podobne problem dotyczy osób z niepełnosprawnością intelektualną, na co wskazuje m.in. socjolożka Agnieszka Dudzińska, mama osoby z zespołem Downa. Powołuje się ona na dane, według których osoby takie jak jej syn są czterokrotnie bardziej narażone na śmierć w skutek zarażenia się koronawirusem.

Poparcie z różnych stron

O szybsze zaszczepienie osób z niepełnosprawnością zabiega też Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Paweł Wdówik. Pełnomocnik już trzykrotnie występował w tej sprawie do Michała Dworczyka, Pełnomocnika Rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Z podobnym apelem wystąpiła też prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Warto też pamiętać, że w styczniu petycję w sprawie priorytetowego zaszczepienia osób z niepełnosprawnością wystosował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Nasz portal już w listopadzie 2020 r. pytał Ministerstwo Zdrowia o pierszeństwo w szczepieniach dla osób z niepełnosprawnościami. Polecamy nasz dział „Koronawirus. Najważniejsze praktyczne informacje w jednym miejscu”.

Ministerstwo Zdrowia: szczepimy rocznikami

Jak do tej pory – nie podjęto decyzji, które umożliwiłyby szybsze zaszczepienie osób z niepełnosprawnością. Strona rządowa m.in. za pośrednictwem Twittera informuje, że osoby z niepełnosprawnościami, tak jak wszyscy obywatele RP, mają zagwarantowaną możliwość szczepienia. Rejestracja odbywa się zgodnie z kryterium wieku.

Komentarz

  • Bzdura
    Mistrz
    26.04.2021, 16:53
    Osoby niepełnosprawne intelektualnie nie chodzą na zakupy, więc ktoś poniżej nie wie o czym pisze. Osoba niewidoma nie może założyć maseczki ? Kolejna bdura. Takie akcje trzeba było robić w grudniu lub styczniu. Obecnie jest to bezcelowe i jest formą lansu osoby lub grupy, która niby o takie wcześniejsze szczepienie zabiega.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas