Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rehabilitacja kompleksowa a prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

30.08.2021
Autor: K.

Czy jeśli podejmę decyzję o pobycie w ośrodku aktywizującym przygotowującym do pracy prowadzonym przez PFRON np. Grębiszew pod Warszawą prowadzi taki ośrodek. Mam tam zapewniony pobyt przez kilka miesięcy z wyżywieniem i noclegiem, to czy moja mama, które jest obecnie na świadczeniu pielęgnacyjnym z tytułu opieki nad osobą niepelnosprawną traci do niego prawo?

Szanowna Pani,

art. 17 ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 28 listopada 20 03 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.) określa sytuacje kiedy świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje i dzieje się to m.in. gdy osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu.

Wynika z tego, że w związku z pobytem Pani w ośrodku zapewniającym całodobową opiekę, świadczenie pielęgnacyjne nie będzie przysługiwało. Chodzi o uniknięcie ponoszenia podwójnych kosztów na Pani opiekę. Warto by było jednak wyjaśnić tę sytuację by, jak widać, aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych nie napotykała takich przeszkód, w wyniku których następuje ich rezygnacja z możliwości podjęcia szkolenia i zatrudnienia.

Informacja dla Obywatela w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej - tel. 222 500 108.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas