Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne na siostrzeńca

31.05.2021
Autor: J.

Brak obowiązku do alimentacji na siostrzeńca 28 lat, niepełnosprawnego, który mieszka ze mną 8 miesięcy. Siostra zmarła, a ojciec który pozostał, od 10 lat mieszka w Norwegii. Wystąpił do sądu o ubezwłasnowolnienie syna i ustanowienie mnie prawnym i faktycznym opiekunem, jego sprawy jeszcze nie było! Organ 1 instancji odmówił mi świadczenia z powodu braku alimentacji na siostrzeńca, po odwołaniu do Kolegium, również odmówiono, gdyż nie ciąży na mnie obowiązek do alimentacji...co teraz? Po zmianach ustawy? Dodam, że sąd ustanowił mnie na chwilę obecną jego doradcą tymczasowym i udzielił pozwolenia na leczenie, zgody na pobieranie renty, ogólnie do wszystkich sytuacji decydujących o jego zdrowiu, leczeniu, operacjach i finansach. Ojciec złożył wniosek o niemożności sprawowania nad nim opieki i prawa te powierzył mi...

Szanowna Pani,

Sprawy w zakresie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego są często sprawami bardzo indywidualnymi.

Regulacje ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych stanowią kompleksowe unormowanie problematyki związanej z pomocą rodzinie w związku z jej niekorzystną sytuacją (zgodnie z zasadą pomocniczości). I przez ten pryzmat powinno następować też orzekanie przy udzielaniu konkretnego świadczenia.

Ogólna zasada w takim przypadku jak Pani opisała w pytaniu jest taka, iż uprawnienie do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, dalsza osoba – w stosunku bliskości do potrzebującego pomocy – uzyska dopiero w sytuacji, gdy brak będzie osoby zobowiązanej w pierwszej kolejności do alimentacji, tzn., gdy takiej osoby nie będzie albo gdy osoba taka nie będzie w stanie sprawować opieki nad potrzebującym.

Aby odpowiedzieć w Pani przypadku, jakie są możliwości przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, należałoby jeszcze raz dokładnie przeanalizować dotychczasowe postępowanie i skupić się na tym, czy wystarczająco udowodniono, że brak jest osoby zobowiązanej w pierwszej kolejności do alimentacji, tzn., że jej nie ma albo gdy osoba taka jest, to nie będzie ona  w stanie sprawować opieki nad potrzebującym.

Jak wskazałem powyżej, sprawy tego typu mają charakter indywidualny. Za wskazane uważam skonsultowanie złożenia ewentualnego wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego bezpośrednio z prawnikiem, np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl). Trzeba poszukać osoby, która ma wiedzę w zakresie świadczeń rodzinnych. Prawnik powinien zapoznać się dokładnie z Pani sytuacją oraz jak wygląda spełnienie przesłanek do ewentualnego otrzymania świadczenia. 

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas