Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek pielęgnacyjny a zmiana adresu zamieszkania

07.06.2021
Autor: Z.

Czy gdy zmieniłam adres zamieszkania, a adres zameldowania pozostaje ten sam, to czy muszę składać nowy wniosek o zasiłek pielęgnacyjny ze względu na zmianę adresu zamieszkania?

Szanowna Pani,

skoro zmieniła Pani miejsce zamieszkania, to zmieniła się właściwość gminy przyznającej świadczenia z pomocy społecznej. Fakt zmiany miejsca zamieszkania powinna Pani zgłosić w MOPS. Jak wskazuje ustawa,  osoby i rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej są obowiązane niezwłocznie poinformować organ, który przyznał świadczenie, o każdej zmianie w ich sytuacji osobistej, dochodowej. Przypomnieć należy, że miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 Kodeksu cywilnego - ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 459 ze zm.), można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania (art. 28 Kodeksu cywilnego), a o miejscu zamieszkania nie decyduje sam fakt przebywania w określonym mieście, ale również zamiar stałego pobytu i chęć skoncentrowania swoich interesów życiowych w danym miejscu. Najlepiej zgłosić pisemnie w dotychczasowym miejscu zamieszkania w MOPS zaprzestanie pobierania zasiłku pielęgnacyjnego, a w nowym miejscu zamieszkania złożyć wniosek o przyznanie tego zasiłku. Ma Pani w ten sposób szansę uniknięcia uzyskiwania podwójnego zasiłku. Nienależne świadczenia trzeba bowiem zwracać.

Podstawa prawna: ustawa o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2020.111 t.j.):

  • Art.25.1. W przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania dochodu lub innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych, w tym na wysokość otrzymywanych świadczeń, osoba, o której mowa w art.23 ust.1, jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego świadczenia rodzinne.
  • Art.23.1.Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, rodziny zastępczej niezawodowej, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, a także osób, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. –Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny.
  • 2. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby, o której mowa w ust.1.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas