Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od 10 maja osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, wraz z opiekunami, będą szczepione poza kolejnością

30.04.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. KPRM
minister Dworczyk, Wdówik przy mównicach w czasie konferencji

Od 10 maja br. osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w szczepieniu przeciw COVID-19 w powszechnych punktach szczepień. Osoba taka wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin, opiekun również zostanie zaszczepiony – ogłosił minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień na konferencji prasowej 30 kwietnia.

Wcześniej o godzinie 12.00 odbyło się spotkanie ministra Dworczyka w szerokim gronie specjalistów, a także m.in. z udziałem posłanki Iwony Hartwich. Kilka dni wcześniej domagała się ona w Sejmie, by szczepienia osób z niepełnosprawnością odbyły się w pierwszej kolejności. Później została zaproszona na dzisiejsze spotkanie.

Konkretne rozwiązania

- Od 10 maja rozpoczniemy też szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych. Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia, jak niegdyś DPS-y – powiedział Michał Dworczyk. 

Zaszczepieni zostaną także opiekunowie i pracownicy tych placówek. 

- Od początku kiedy są szczepienia grupy osób niepełnosprawnych proszę, żeby te grupy były objęte priorytetowym programem szczepień. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania – powiedział Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Minister Dworczyk podkreślił, że kolejne rozwiązanie rusza dziś, ale rozwinie się w połowie maja. Chodzi o tworzenie i angażowanie mobilnych jednostek szczepień.

- To indywidualni ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia – powiedział.

- Takie osoby zgłaszają się za pomocą formularza zawieszonego na stronie rządowego centrum bezpieczeństwa. Muszą mieć podpisaną umowę, porozumienie z którymś punktem szczepień. Następnie z tego punktu pobierają określoną liczbę szczepionek i szczepią tych pacjentów, z którymi umówią się na szczepienie – powiedział szef KRPM.

Same te osoby będą umawiać się i realizować terminy szczepień. Ma to pomóc osobom o ograniczonej mobilności. Mobilne jednostki będą szczepić wyłącznie jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson.

Czy nie jest za późno?

Czwarte zaprezentowane podczas konferencji rozwiązanie dotyczy tego, że z Centrum e-Zdrowia do każdego POZ będą dostarczone listy osób jeszcze niezaszczepionych ze wskazaniem na osoby niepełnosprawne, z prośbą o pierwszeństwo szczepień dla nich.

Minister Dworczyk odpowiedział podczas konferencji na pytanie jednego z dziennikarzy o to, czy rozwiązania, które mają być wdrożone od 10 maja z myślą o osobach z niepełnosprawnością, nie są wprowadzone zbyt późno.

- Ten temat jest z nami od kilku miesięcy. To były trudne decyzje podejmowane na podstawie rekomendacji Rady Medycznej. Odnosiły się one do priorytetowych szczepień czterech grup, a potem szczepień osób starszych i szczepień populacyjnych. Każda zmiana w tym harmonogramie powoduje opóźnienia. Nie jest na to za późno, bo część osób nie jest zaszczepiona i dla nich uruchomiliśmy szczepienia w placówkach, jak i wejście w kolejkę. Będą one mogły z godziny na godzinę jechać do punktu szczepień i się zaszczepić – mówił Michał Dworczyk.

Podkreślił także, że rząd zobowiązał się do tego, że przeanalizuje możliwość włączenia do systemu osób nie tylko o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale też pozostałych osób niepełnosprawnych.

- Ale to będzie jeszcze przedmiotem analiz – zaznaczył Michał Dworczyk.

Posłanka komentuje

Ogłoszone decyzje skomentowała na swoim profilu na FB posłanka KO Iwona Hartwich:

„Wymuszone spotkanie pod presją daje takie rozwiązania. Żałuje i przepraszam wszystkich opiekunów, że kilka miesięcy wcześniej nie biegałam po sejmowych korytarzach za Premierem Polskiego Rządu‼ Od 10 maja ruszą punkty szczepień powszechnych dla osób z niepełnosprawnościami. W pierwszej kolejności będą szczepione osoby z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym (niesamodzielne) bez kolejki. Osoby z niepełnosprawnościami przebywające w domach będą obsługiwane przez punkty mobilne. Po 10 maja szczepienia odbędą się we wszystkich placówkach WTZ i ZAZ. Będą szczepieni wszyscy bez względu na stopień niepełnosprawności, łącznie z personelem. Szkoda, że tak późno. Kolejne spotkanie z ministrem 15/16 maja – zdam wtedy relację jak to wszystko funkcjonuje. Oprócz tego nierozwiązany jest problem szczepień niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym – rząd w ciągu tygodnia ustali kiedy będą szczepieni. Martwię się też o osoby niepełnosprawne mieszkające na wsi, tam nie ma tylu punktów szczepień”.

Polecamy nasz dział „Koronawirus. Najważniejsze praktyczne informacje w jednym miejscu”, gdzie m.in. piszemy o naszych działaniach oraz innych organizacji ws. priorytetowych szczepień osób z niepełnosprawnościami.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Szczepienia. Niepełnosprawni i przewlekle chorzy.
  Józef Bogdaszewski
  04.05.2021, 13:36
  Dobrze, że rząd umożliwia osobom niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności szczepienia - nawet poza kolejnością - przeciw Covid-19. Jednak ciągle aktualne pozostaje pytanie: Czy wszyscy niepełnosprawni np. z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego (np. mózgowe porażenie dziecięce) mogą zostać BEZPIECZNIE zaszczepieni. Znaczne grono tych osób nigdy nie było szczepionymi, ponieważ takie były zalecenia lekarskie. Dzisiaj, gdy są już osobami pełnoletnimi, a nawet już w dojrzałym życiu, problem powraca. Co z tym szczepieniem. Rozumiem, że każdy przypadek jest indywidualny (nie ma takiej samej choroby, nie ma takiej samej niepełnosprawności, nie ma takiej samej drugiej osoby), ale proste, popularno-medyczne wyjaśnienie tej kwestii mogłoby znacznie ułatwić rodzicom i samym osobom niepełnosprawnym podjęcie stosownej decyzji.
  odpowiedz na komentarz
 • o jej
  Adaś
  30.04.2021, 16:32
  Niech Pani Hartwig się nie martwi syn Tomek zaszczepi się na cowida i spokojnie pojedziecie do Chorwacji
  odpowiedz na komentarz
 • Podział
  On
  30.04.2021, 16:02
  I znowu Pani z POje..ów podzieliła niepełnosprawnych na lepszych i gorszych bo poza kolejnością mogą tylko ci co maja "znaczne" czyli są warzywami. A co z "umiarkowanym"?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas