Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poszerzenie składu orzekającego. Co oznacza?

04.06.2021
Autor: E.

Złożyłam wniosek o stopień niepełnosprawności (kolejny, posiadam do tej pory umiarkowany). Wyznaczono termin komisji zaocznie, która odbyła się. Potem dostałam pismo, w którym pisze: Miejski Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności informuje iż na charakter rozpoznanych schorzeń decyzją lekarza przewodniczącego składu zostałam skierowana na poszerzone posiedzenie składu orzekającego. Do tej pory miałam stopień umiarkowany 02-P (depresja nawracająca) w międzyczasie doszło kilka nowych schorzeń m.in. padaczka, otępienie w stopniu lekkim. Jak mam rozumieć to pismo? Bardzo proszę o jakąkolwiek informację. 

Szanowna Pani,

postępowanie orzecznicze, służące ustaleniu niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, co do zasady jest zespołowe i dwuinstancyjne. Oznacza to, że w posiedzeniu składu orzekającego zespołu powiatowego i wojewódzkiego uczestniczy co najmniej dwóch specjalistów – członków zespołu orzekającego, z których co najmniej jednym jest lekarz sprawujący jednocześnie funkcję przewodniczącego składu orzekającego. Drugim członkiem składu orzekającego może być pedagog, psycholog, pracownik socjalny, doradca zawodowy albo inny lekarz. Najprawdopodobniej ze względu na kilka schorzeń występujących u Pani jednocześnie, postanowiono o utworzeniu składu orzekającego w trybie § 33 tego rozporządzenia.

Oznacza to, że postępowanie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności obejmuje m.in. powołanie spośród członków powiatowego oraz wojewódzkiego zespołu, składu orzekającego do rozpoznania wniosku i wydania orzeczenia; w razie potrzeby do składu orzekającego powołuje się dodatkowo lekarza–członka zespołu ze specjalnością odpowiednią do choroby współistniejącej, mogącej mieć istotny wpływ na wynik postępowania orzeczniczego. Poszerzenie składu orzekającego może właśnie wynikać ze stopnia skomplikowania dokumentacji medycznej i wiedzy medycznej z zakresu kilku specjalności.

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wnioski o wydanie orzeczeń rozpatrywane są w trybie zaocznym tzn. z wyłączeniem bezpośredniego badania osoby orzekanej pod warunkiem, że dołączona do wniosku o wydanie orzeczenia dokumentacja medyczna jest dla lekarza przewodniczącego składu orzekającego wystarczająca do wydania orzeczenia.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz.U. 2021 poz.857).

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas