Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie do likwidacji barier komunikacyjnych

01.07.2021
Autor: K.

Posiadam orzeczenie w stopniu lekkim na stałe, kod 04-0. Czy jest możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu laptopa? Czy wniosek powinnam złożyć do organu odpowiedniego ze względu na miejsce zameldowania czy ze względu na miejsce zamieszkania?

Szanowna Pani,

§ 6.pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych określa, że o dofinansowanie ze środków Funduszu zadań, jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, mogą ubiegać się osoby fizyczne, pod warunkiem, że jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z ich niepełnosprawności. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze funkcjonowanie osoby w społeczeństwie i umożliwić funkcjonowanie w życiu codziennym.

Osoby zainteresowane otrzymaniem dofinansowania w zakresie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych muszą spełniać łącznie następujące warunki:

  • posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (bądź też równoważne z nim), zaś w przypadku dzieci i młodzieży w wieku do lat 16 orzeczenie o niepełnosprawności,
  • mieć potrzeby w tym zakresie, wynikające z niepełnosprawności (w przypadku braku określenia w orzeczeniu rodzaju niepełnosprawności wymagane jest złożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego rodzaj niepełnosprawności).

Jeśli spełnia Pani powyższe kryteria, może Pani złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu laptopa. Przy ocenie wniosków znaczenie mają także inne kryteria np. zamieszkiwanie z osobami z niepełnosprawnością, dochód itp. Wniosek składa się w miejscu zamieszkania.  

Miejsce zamieszkania (zgodnie z normą kodeksu cywilnego - art. 25 KC) to miejscowość, w której wnioskodawca przebywa z zamiarem stałego pobytu, będąca ośrodkiem życia codziennego wnioskodawcy, w którym skoncentrowane są jego plany życiowe (cechy ośrodka osobistych i majątkowych interesów). Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania. Z miejscem zamieszkania nie należy łączyć miejsca zameldowania. Meldunek jest czynnością administracyjną.

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas