Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a pobyt dziecka w internacie

07.06.2021
Autor: W.

Mój syn ma 15 lat, ma orzeczenie o niepełnosprawności, w orzeczeniu wymaga opieki drugiej osoby i konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji. Po złożeniu wniosków do MOPS dostaje decyzję odmowną, ponieważ mój syn uczy się i przebywa w internacie ośrodka od poniedziałku do piątku, ale ja nie mogę się z tym zgodzić, ponieważ w obecnej sytuacji syn cały czas przebywa pod moją opieką w domu i ma lekcje zdalne z powodu zamknięcia szkoły. Zwracam się z pytaniem, co mogę zrobić, aby odzyskać świadczenia?

Szanowna Pani,

od niekorzystnej decyzji przysługuje odwołanie  - zgodnie z art.  128. Kodeksu postępowania administracyjnego – „odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Przepisy szczególne mogą ustalać inne wymogi co do treści odwołania.”

Zgodnie natomiast z art. 129 Kodeksu postępowania administracyjnego

  • § 1. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
  • § 2. Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie.
  • § 3. Przepisy szczególne mogą przewidywać inne terminy do wniesienia odwołania.

Niezależnie należy mieć na uwadze poniższy przepis obowiązującej ustawy o świadczeniach rodzinnych, a mianowicie - art. 17 ust. 5 pkt 2b - Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu;

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas