Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opiekun prawny niepełnosprawnej osoby dorosłej

07.06.2021
Autor: A.

Mam niepełnosprawną siostrę w wieku 34 lat. Siostra ma zespół Downa. Posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, jest również ubezwłasnowolniona całkowicie. Cały czas opiekunem prawnym siostry była i nadal jest mama. Mieszkają razem w mieszkaniu własnościowym, które mama przepisała notarialnie na brata, który jest jego właścicielem po śmierci mamy. Zarówno mama, jak i siostra, mają w akcie wpis o dożywotnim mieszkaniu w lokalu. W związku z tym mam pytanie. Na kim spoczywa obowiązek opieki prawnej nad siostrą po śmierci mamy, skoro brat jest właścicielem mieszkania? I na kim spoczywa opieka prawna nad siostrą? Jakich formalności musi dopełnić mama, by siostra miała opiekuna? 

Szanowna Pani,

nowy opiekun prawny, w sytuacji kiedy Mama przestanie pełnić tę funkcję zostanie ustanowiony dla ubezwłasnowolnionej siostry przez Sąd Rejonowy – Wydział Rodzinny i Opiekuńczy. W sytuacji kiedy Mama nie jest w stanie pełnić funkcji opiekuna prawnego, może złożyć wniosek do sądu o zwolnienie jej z pełnienia tej funkcji, może także wskazać kandydata do pełnienie tej funkcji; sąd nie musi jednak ustanowić opiekunem prawnym wskazanego kandydata.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas