Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak można stawiać warunki osobie niepełnosprawnej w pracy?

01.07.2021
Autor: A.

Nie rozumiem tego stwierdzenia i takich wymogów, jak można określać i dawać warunki osobie niepełnosprawnej, aby posiadała warunki zdrowotne do ochrony, w wielu ogłoszeniach przedstawia się takie warunki. W takim razie osoba niepełnosprawna jest chora lub zdrowa?

Szanowny Panie,

osoby niepełnosprawne podlegają takim samym zasadom w zakresie podejmowania pracy, jak każda inna osoba. Podstawowym aktem prawnym, który reguluje prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w tym zakresie, jest ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 573., a także, jak w przypadku innych pracowników Kodeksu pracy. Czytamy w niej, że osoba niepełnosprawna może zostać zaliczona do trzech stopni niepełnosprawności:

  • znacznego,
  • umiarkowanego,
  • lekkiego.

Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest niezdolna do podjęcia zatrudnienia lub może pracować w zakładzie pracy chronionej albo aktywizacji zawodowej, gdyż wymaga ona stałej pomocy drugiej osoby w związku ze znacznie ograniczoną zdolnością do samodzielnej egzystencji. Jednak ustawa nie wyklucza możliwości podjęcia pracy przez taką osobę w zakładzie pracy na tzw. rynku otwartym.

Osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może pracować na stanowisku pracy przystosowanym do jej potrzeb i możliwości. Wymaga ona częściowej i okresowej pomocy drugiej osoby.

Natomiast lekki stopień niepełnosprawności oznacza, że pracownik, który go posiada, ma naruszoną sprawność organizmu, ale do wykonywania obowiązków nie potrzebuje pomocy drugiej osoby.

Warunkiem zatrudnienia osoby niepełnosprawnej jest to, że będzie miała zgodę na wykonywanie pracy, wydaną przez lekarza medycyny pracy, a praca na danym stanowisku jest zgodna ze wskazaniami zawartymi w orzeczeniu lekarza orzecznika.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przez pracodawców często jest spowodowane chęcią zmniejszenia kosztów - poprzez otrzymywanie dofinansowania do ich wynagrodzeń z PFRON. 

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas