Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23.02.2007
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: inf. własna

Zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem Ministra Zdrowia, dzień 23 lutego, już po raz piąty obchodzony jest jako Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem akcji podejmowanych z okazji tego dnia jest upowszechnianie i rozwijanie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, zmiana postaw społecznych w stosunku do osób chorych psychicznie, a także zachęcanie samych chorych do specjalistycznego leczenia.

Tegorocznym obchodom Dnia Walki z Depresją organizowanym przez Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji przy współudziale firmy KRKA Polska, patronują: minister zdrowia, rektorzy Akademii Medycznych, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Polskie Towarzystwo Lekarskie oraz – medialnie – Telewizja Polska S.A. Tematem wiodącym kampanii 2007 będzie „Depresja i lęk”.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja – najczęstsza choroba psychiczna, stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny w Europie. Rokowania, co do wzrostu ilości zachorowań są jeszcze bardziej niepokojące. Szacuje się, bowiem, że już w 2020 roku, depresja zajmie niechlubną II pozycję w tym rankingu. Już teraz ok. 27% mieszkańców naszego kontynentu cierpi z powodu problemów psychicznych – nie tylko depresji, ale także różnego rodzaju lęków, w tym na niesłusznie utożsamiany z nieśmiałością zespół lęku społecznego, czy innych zaburzeń adaptacyjnych. Najbardziej zagrożeni depresją są ludzie młodzi, w pełni sił fizycznych, aktywni zawodowo, oraz grupy społeczne narażone na wykluczenie - np. długotrwale bezrobotni.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 20 lutego 2007 r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją przez Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, prof. Aleksander Araszkiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, zwrócił uwagę na kilka istotnych zjawisk dot. depresji. – „Roczna zachorowalność na depresję wśród dorosłych wynosi wprawdzie 6-12%, ale wśród osób starszych, w podeszłym wieku, sięga 15%!- wskazał prof. Araszkiewicz – Na depresję dwa razy częściej chorują wprawdzie kobiety, ale to mężczyźni – dojrzali fizycznie i społecznie, w wieku od 35 do 54 lat, najczęściej w wyniku depresji popełniają samobójstwa. Ogólne statystyki  w tej materii pokazują, że zamach na własne życie jest przyczyną zgonu u ok. 20-30% chorych na depresję. To dlatego, choroba ta niegdyś nazywana poetycko „melancholią” dzisiaj nosi miano… „śmiertelnej”. „Śmiertelnej”, ale i uleczalnej – pod warunkiem, iż do procesu leczenia zostaną włączeni lekarze psychiatrzy, a rodzina i przyjaciele chorego okażą mu zrozumienie i udzielą wsparcia.”

Joanna Chatizow, prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji przypomniała również, iż błędem jest myślenie, iż depresję można całkowicie wyleczyć przy pomocy leków i preparatów ziołowych dostępnych bez recepty w aptekach. Powołała się na casus firmy farmaceutycznej, która – dzięki odpowiedniej nazwie swojego leku oraz kampanii reklamowej – błędnie wskazuje, że jej lek posiada takie możliwości.

Jak podkreślili wszyscy specjaliści zaproszeni na konferencję, wczesnemu wykrywaniu, a więc i jak najszybszemu podjęciu odpowiedniego leczenia nie sprzyja brak tolerancji społecznej wobec osób chorych psychicznie. Dla kogoś, kto zaczyna podejrzewać, że coraz częściej dopadający go smutek i zniechęcenie nie są wynikiem stresu, przemęczenia czy kłopotów rodzinnych, ale początkiem depresji, każdy kontakt z psychiatrą oznacza napiętnowanie. Lęk przed tym, co powie na temat konsultacji z psychiatrą rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, pracodawca, lęk przez swoistym „naznaczeniem” sprawiają, że depresja diagnozowana jest zwykle dopiero po 2 latach (!) od pojawienia się tzw. pierwszego epizodu. Brak akceptacji społecznej i nieprawidłową adaptację środowiskową samych chorych wykazują badania przeprowadzone w różnych krajach – w tym także i w Polsce. Przejawami złej adaptacji są m.in.: duże wskaźniki rozwodów, kryzysów małżeńskich, czy liczba osób chorych na depresję decydujących się na samotne życie, znaczna niż u innych pracowników częstość przerw w pracy, zmian miejsca zatrudnienia, niższe aspiracje i mniej spektakularne osiągnięcia zawodowe, duża liczba osób korzystających z zasiłków dla bezrobotnych, zasiłków chorobowych czy świadczeń rentowych, niższy status materialny, wysoki wskaźnik alkoholizmu i innego rodzaju uzależnień.

Celem strategicznym obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją 2007 stało się zwrócenie uwagi publicznej na problem osób chorych na depresję i wpływu, jaki ma ta choroba na funkcjonowanie społeczne. W dniach 23 i 24 lutego 2007, w 11 miastach Polski , w wiodących ośrodkach akademickich (spis podajemy poniżej) odbędą się „otwarte wykłady” na temat depresji, prowadzone przez wybitnych fachowców w dziedzinie psychiatrii. Organizatorzy kampanii zapraszają również wszystkich zainteresowanych na bezpłatne konsultacje medyczne – listę placówek również zamieszczamy poniżej.

W 2007 roku, zostanie także zorganizowany cykl konferencji naukowych o tematyce psychiatrycznej dla m.in. lekarzy rodzinnych, internistów, pediatrów, lekarzy ogólnych praktykujących w swoich gabinetach oraz lekarzy pracodawców i pracowników z niepublicznych i samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej, do których to najczęściej trafiają chorzy z pierwszymi objawami depresji.

Dodatkowe informacje na temat depresji oraz akcji prowadzonych w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją można znaleźć na www.depresja.org


* * *

„Wykłady otwarte” przy Akademiach Medycznych
z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją pt. Depresja i lęk:

Warszawa
Wydział Farmacji Akademii Medycznej
Sala wykładowa im. Olszowskiego
ul. Banacha 1
24. 02.2007 r. - godz. 11:00 (sobota) - wykład: dr n. med. D. M. Myszka

Wrocław
Katedra Kliniki Psychiatrii AM
Sala wykładowa
ul Pasteura 10
24. 02.2007 r. - godz. 11:00 (sobota)

Łódź
Centralny Szpital Kliniczny
Sala  301
ul Czechosłowacka 8/10
24. 02.2007 r. - godz. 11:00 (sobota) - wykład: dr n. med. I. Poprawska

Tarnowskie Góry
Wielospecjalistyczny Powiatowy Szpital im. B. Hagera
Kliniczny Oddział Psychiatrii
Biblioteka szpitalna
ul. Pyskowicka 47
24. 02.2007 r. - godz. 11:00 (sobota) - wykład :dr n. med. Z. Gierlotka 

Lublin
Klinika Psychiatrii AM
Sala wykładowa Collegium Maius
ul. Jaczewskiego 4
24. 02.2007 r. - godz. 11:00 (sobota) - wykład prof. H. Michałowska - Marmurowska

Szczecin
Katedra i Klinika Psychatrii AM
Sala wykładowa
ul. Broniewskiego 26
24. 02.2007 r. - godz. 11:00 (sobota) - wykład: dr n. med. M. Śmiarowska
Konsultacje psychologiczno - psychiatryczne

Poznań
Collegium Stomatologicum
Sala 205 piętro 1
ul Bukowska 70
24. 02.2007 r. - godz. 11:00 (sobota) - wykład: prof. J. Rybakowski


Bydgoszcz
Instytut Psychologii Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Collegium Medicum im. M. Kopernika w Toruniu Katedra i Klinika Psychiatrii
Sala wykładowa
ul. Staffa 2
23.02. 2007 r. - godz. 10:00 (piątek) - wykład: prof. A. Araszkiewicz,
emisja filmu na temat depresji
konsultacje psychiatryczno-psychologiczne  16:00 -20:00

Gdańsk
Collegium Biomedicum Akadamii Medycznej w Gdańsku
Sala im. Reichera
ul. Dębinki 1
24. 02.2007 r. - godz. 11:00 (sobota) - wykład: dr n. med. P. Radziwiłłowicz

Białystok
Zespół Oddziałów Dziennych Kliniki Psychiatrii
Sala wykładowa
ul. Warszawska 15
24. 02.2007 r. - godz. 11:00 (sobota) - wykład: dr W. Chrzanowski
Konsultacje psychiatryczno-psychologiczne 12:00 – 14:00

Kraków
Klinika Psychiatryczna Collegium Medium
Sala biblioteki
ul. Kopernika 21A
24. 02.2007 r. - godz. 11:00 (sobota) - wykład: dr n. med. B. Grabski


* * *

Dni otwarte oraz bezpłatne konsultacje
z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją:


NZOZ Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii PSYCHOMEDICA
ul. Nabielaka 6 lokal 2 - WARSZAWA
tel. 0 22 840 64 75
konsultacje w dniach 26-27-28 lutego 2007 po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu

Zintegrowane Centrum Diagnozy i Terapii
al. K.E.N. 96 lok. 3 - WARSZAWA
tel. 0 22 64413 88
dr n. med. G. ŻARNOWIECKA  
tel. 0 505 177 801
dr n. med. P. KACZMAREK
tel. 0 504 105 686

Ośrodek Psychoterapii RASZTÓW
ul. Surowieckiego 4 lok. 1a - WARSZAWA
tel. 0 22 644 76 80
konsultacje w dniach 26 lutego – 2 marca  2007 po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu

NZOZ FENIKS
ul. Grunwaldzka 46 - ZABRZE
ul. Młyńska 8 - GLIWICIE
ul. Sobieskiego 29 - SOSNOWIEC
infolinia rejestracja tel. 0 32 375 02 12
godz. 9-17

OŚRODEK PSYCHOTERAPII PSYCHOLOGII I SEKSUOLOGII
ul Lisa – Kuli 7/1  - WARSZAWA
tel. 0 605 951 088
konsultacje w dniach 23 lutego – 7 marca 2007 po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas