Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MIGAJ.EU - z migowym za pan brat!

06.03.2014
Źródło: art. sponsorowany

- Chcemy pomóc ludziom, by przyjaznymi metodami, w sposób łatwy, lekki i przyjemny mogli nauczyć się języka migowego, ale chcemy także promować kulturę Głuchych – mówi Olgierd Kosiba, pomysłodawca i współtwórca platformy e-learningowej do nauki języka migowego MIGAJ.EU.

20 lat praktyki wykładowcy języka migowego dało mu wiedzę o potrzebach uczących się – i tak, po półrocznych pracach, powstała pierwsza w Polsce i Europie kompleksowa, edukacyjna platforma do nauki języka migowego, która na nie odpowiada. Siła portalu leży w całościowym podejściu do języka migowego, a także do kultury Głuchych. Dotychczas aby nauczyć się migać np. słowa „jabłko”, mieliśmy zaprezentowany przy haśle sam znak. – MIGAJ.EU idzie kilka kroków dalej – prezentujemy bowiem słowo, rysunek, wyjaśnienie lingwistyczno-gramatyczne oraz kontekst użycia danego znaku. Dodatkowo wszystkie znaki opisujemy parametrami – takimi, jak: układ, lokalizacja, ruch i początkowa orientacja dłoni – wyjaśnia Kosiba. MIGAJ.EU jako pierwsze udostępniło też gramatykę języka migowego, która jest odrębna od gramatyki języka polskiego. Dotychczas nikt nie opisywał jej specyfiki w jednym źródle wraz z wizualizacją znaków na ponad 400 filmach.

Platforma daje możliwość poznania zarówno polskiego języka migowego (PJM) jak też systemu językowo-miganego (SJM), nie wartościując ich. Słowa prezentowane są na niej w tych obu sposobach komunikacji. Strona udostępnia także materiały dotyczące szeroko pojętej kultury Głuchych. - Nie można skutecznie uczyć się języka w oderwaniu od ludzi, którzy nim się posługują. Dlatego na MIGAJ.EU znajdziemy m.in. historię języka migowego, elementy savoir-vivre’u w odniesieniu do Głuchych, informacje o filmach związanych z tematyką niesłyszących czy informacje o organizacjach, które na całym świecie wspierają Głuchych – mówi Kosiba.

Nad wielomiesięczną pracą nad portalem czuwała Aleksandra Włodarczak, project manager MIGAJ.EU. – Najtrudniejsze było pogodzenie skali prac z małą ilością czasu i oczywiście świadomość poczucia ogromnej odpowiedzialności. Bardzo ważne było dla nas zachowanie konsekwencji i spójności w ogromie prezentowanych materiałów, co ma przełożenie na poprawność merytoryczną. Stworzenie bazy danych w postaci kilkudziesięciu tysięcy zapisanych komórek w Excelu było dla mnie ogromnym wyzwaniem – mówi Włodarczak. Nad technologiczną jakością przedsięwzięcia czuwała zaś poznańska agencja E1-Interactive. – Technologia to podstawa, na której opiera się cały projekt. Platforma zbudowana jest w oparciu o najnowsze standardy, wykorzystywane obecnie do budowania stron, czyli Responsive Web Design, co oznacza, że dostosowuje się ona do urządzenia na którym jest wyświetlana – mówi Jędrzej Hiller z E1-Interactive. Zaznacza, że prace nad platformą to cztery miesiące intensywnego zaangażowania całego zespołu. – Najtrudniejsze było przekonwertowanie filmów, których są tysiące, na inne formaty, czytelne dla wszystkich urządzeń mobilnych i przeglądarek – mówi Hiller.

Serwis Migaj.eu
Serwis Migaj.eu

Dla kogo jest platforma? Dla wszystkich, którzy chcą w przyjazny sposób uczyć się języka migowego niezależnie od stopnia zaawansowania, ale także dla tych, którzy chcą poznać kulturę Głuchych. – Chcemy zwrócić uwagę na Głuchych, żyjących obok nas, by spojrzeć na nich jako na ludzi o odrębnej kulturowości – mówi Kosiba.

Stronę przetestowały już m.in. Agnieszka Rutkowska i Anna Nowak, surdopedagodzy z Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach oraz trenerki i wykładowczynie języka migowego. Według nich strona jest dla tych, którzy chcą rozpocząć naukę języka migowego, i dla tych, którzy chcą pogłębiać jego znajomość. – Nasi kursanci po skończeniu kursu elementarnego skorzystali z MIGAJ.EU, by pogłebić wiedzę, i wszyscy byli bardzo zadowoleni, a przede wszystkim bardzo dobrze zdali egzamin. Strona prowadzi użytkownika w sposób intuicyjny, można wrócić do danej lekcji, powtórzyć ją, w każdej chwili można zajrzeć do słownika – opowiada Rutkowska.

 – Każde słowo jest pokazane w kontekście, platforma porządkuje wiele niuansów, które jak w każdym języku, obecne są także w języku migowym – dodaje. Nagrania filmów gwarantują – według niej – powrót do danego znaku, litery czy lekcji w każdym momencie nauki, co ma ogromne znaczenie przy utrwalaniu wiedzy. Sama przetestowała platformę z każdej strony i uważa, że jest godna polecenia również dla nauczycieli języka migowego. – Niekiedy ucieknie słowo, z którego rzadziej się korzysta, a platforma daje możliwość natychmiastowego sprawdzenia go – mówi Rutkowska. Tego samego zdania jest Anna Nowak; która podkreśla również, że MIGAJ.EU stanowi kompendium wiedzy o kulturze Głuchych. – Można tam znaleźć wiele merytorycznych artykułów o Głuchych, np. jakie są różnice w ubytkach słuchu czy różnice między PJM a SJM, a także wiele innych treści o szeroko pojętej kulturze Głuchych – mówi. Obie trenerki zaznaczają, że to bezcenna wartość portalu, bo dotychczas nie było miejsca, w którym zebrano by takie informacje. – Jest tam wiele artykułów, które porządkują wiadomości z tematyki niesłyszących – dodaje Rutkowska.

MIGAJ.EU ma część bezpłatną i płatną; obie wymagają bezpłatnej rejestracji. Zupełnie za darmo można tam nauczyć się alfabetu języka migowego, zapoznać się z historią oraz kulturą Głuchych. Do odpłatnych części platformy należą zaś lekcje, z których może korzystać zarówno firma czy szkoła ucząca języka migowego, jak i osoba indywidualna, która chce się go uczyć samodzielnie.

Portal ruszył pełną parą 13 lutego br. i w ciągu zaledwie kilku dni zyskał kilkuset zainteresowanych nauką. – Cena za miesiąc korzystania z portalu – 35 zł – jest niewygórowana i dostępna dla przeciętnego użytkownika, dlatego nasi kursanci chętnie skorzystali z platformy – mówi Rutkowska. Wykupienie dostępu do MIGAJ.EU na pół roku czy rok jest jeszcze korzystniejsze cenowo.

Prace nad platformą są wciąż otwarte. Zasoby strony będą co miesiąc poszerzane o 200 nowych filmów. – Planujemy zbudowanie pierwszej na świecie wyszukiwarki języka migowego – mówi Kosiba. Twórcy platformy zamierzają też umożliwić konsultacje z ekspertem języka migowego za pośrednictwem Skype’a. Już wkrótce odbędzie się prezentacja multilingwistycznego spaceru wirtualnego w języku migowym, a do czerwca powstanie wersja demo niemieckiego, czeskiego i amerykańskiego języka migowego.


Migaj.eu to:

  • 7 tys. filmów
  • blisko 6 tys. filmów z hasłami/znakami języka migowego
  • 400 filmów z gramatyką
  • 64 filmy z lekcjami
  • 500 filmów ze zdaniami w PJM i SJM
  • 120 filmów z daktylografią
  • tłumaczenia z języka polskiego na migowy

16 maja br. w Poznaniu koncert Stephena Torrenca, który przyjedzie na zaproszenie MIGAJ.EU i m.in. zamiga „Wind Of Change” zespołu Scorpions. Nie może zabraknąć i Ciebie!


W Polsce:

  •  2 mln osób z uszkodzonym słuchem nieznających języka migowego – wg prof. Skarżyńskiego
  • 470 tys. Głuchych migających – inne źródła
  • 60 do 100 tys. Głuchych – inne źródła

  • PJM – naturalny język Głuchych z odrębną gramatyką
  • SJM – subkod komunikacyjny zachowujący strukturę gramatyczną j. polskiego i wykorzystujący znaki migowe, używany z językiem mówionym.

1 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się, zgodnie z którą organy administracji publicznej zobowiązane są do zapewnienia osobom z dysfunkcją słuchu oraz niesłyszącym możliwość samodzielnego załatwienia spraw urzędowych.


PJM? SJM? Na stronie www.migaj.eu masz WSZYSTKO w jednym miejscu!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Wspierają nas