Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy opiekunowi osoby chorej też należy się zasiłek?

18.08.2021
Autor: H.

Mam siostrę chorą na zdiagnozowanego raka. Czy osoba z nią zamieszkująca (niepracująca) może być jej prawnym opiekunem. Siostra ma pierwszą grupę niepełnosprawności. Pobiera emeryturę i zasiłek pielęgnacyjny. Czy opiekun też ma prawo do zasiłku. 

Szanowna Pani,

  • opiekun prawny to osoba ustanowiona przez sąd dla osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej.
  • opiekun faktyczny to osoba, która realnie sprawuje pieczę nad daną osobą.

Nie wiem, kim jest dla siostry osoba z nią zamieszkująca.

Takie świadczenia jak specjalny zasiłek opiekuńczy (620 zł) lub świadczenie pielęgnacyjne (1971 zł) przyznawane jest co do zasady z tytułu opieki nad członkiem rodziny posiadającym znaczny stopień niepełnosprawności lub równoważny.

Zgodnie z art. 17. obowiązującej ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  •  matce albo ojcu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

  • 1a. Osobom, o których mowa w ust. 1 pkt 4, innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
  1. rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  2. nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3. nie ma osób, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Warto sprawę omówić z prawnikiem podczas bezpośredniej konsultacji - w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas