Soczi: Rosja zdobywa medale hurtowo

11.03.2014
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

24 medale, w tym 7 złotych. Dokładnie tyle ma na swoim koncie rewelacyjna ekipa rosyjska po trzech dniach zmagań Igrzysk Paraolimpijskich Soczi 2014. Rosjanie prowadzą zdecydowanie w tabeli medalowej przed Niemcami i Ukrainą. Wygląda na to, że bardzo ciężko będzie nawiązać z nimi skuteczną rywalizację do końca igrzysk.

Niemcy, którzy zajmują w tej tabeli miejsce drugie, mają wprawdzie w swoim dorobku tylko trzy medale, za to same złote, a trzecia Ukraina – siedem, z czego dwa złota. Rosjanie zaś swoje krążki zdobywają niemal hurtowo. W sobotę, jako ostatnia w ciągu całego dnia, do tabeli zwycięzców wskoczyła ścigająca się w pozycji stojącej Alena Kaufman w biegu biatlonowym na 6 km. Natomiast tuż za nia uplasowała się – z 30-sekundową stratą do zwyciężczyni – inna Rosjanka Anna Milenina.

Rosjanie najsilniejsi są w narciarstwie biegowym, w którym zdobyli 10 medali, w tym trzy złote. W biatlonie też są zresztą niegorsi, bo ich dorobek w tym sporcie, to dziewięć medali, ale aż cztery złote.

Jadący na sledżu Roman Pietuszkow
Rosjanin Roman Pietuszkow wyrasta na gwiazdę Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi, fot. Robert Szaj

Ukraina jest dumna

Gwiazdą reprezentacji gospodarza igrzysk jest ścigający się w pozycji siedzącej narciarz biegowy i biatlonista Roman Pietuszkow. Zdobył on dla Rosji dwa złote medale - w biegu biatlonowym na 7,5 km oraz w biegu narciarskim na 15 km. Tuż za nim znajduje się niedowidząca Michalina Łysowa, która w dorobku ma dwa medale - złoty w 6-kilometrowym biatlonie i srebrny w biegu na 15 km techniką klasyczną.

Wszystkie trzy złote medale zdobyte przez Niemców to zasługa dwóch narciarek siedzących. Anna Schaffelhuber wygrała w swojej kategorii siedzących zjazd i supergigant, natomiast biegaczka Andrea Eskau pokonała wszystkich w biatlonowym biegu na 6 km.

Niemka Andrea Eskau strzela z karabinu podczas zawodów biatlonowych
Niemka Andrea Eskau na strzelnicy podczas zwycięskiego biegu biatlonowego, fot. Robert Szaj

Mimo napiętej sytuacji politycznej, bardzo wyraźnie zainteresowanie Igrzyskami Paraolimpijskimi widać na Ukrainie, gdzie kibice dumni są z postawy swojej reprezentacji na „paraolimpijskiej olimpiadzie”. Wysokie miejsce Ukraińców w tabeli medalowej jest sportowo-organizacyjnym fenomenem w tym kraju, który od lat boryka się w problemami w budowaniu swojej struktury organizacji sportowej.

Dla Ukrainy dwa złote medale paraolimpijskie zdobyli niedowidzący Witalij Łukjanienko w biegu biatlonowym na 7,5 km i ścigająca się na siedząco Ludmiła Pawlenko w biegu na 12 km.