Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ludzkie tkanki z drukarki

12.03.2014
Autor: Ada Prochyra
Źródło: cyfrowaintegracja.pl

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Harvardzkiej Szkoły Inżynierii i Nauk Stosowanych (SEAS) zrobili istotny krok w kierunku wspomagania rozwoju medycyny wydrukami 3D. Chodzi o wytwarzanie skomplikowanych wydruków ludzkich tkanek wraz z wieloma rodzajami komórek i drobnych naczyń krwionośnych.

To kolejny krok w stworzeniu całkowicie sztucznych tkanek, o budowie zbliżonej do tkanek ludzkich. Stworzone na drukarce odpowiedniki, mają być na tyle realistyczne, żeby testować na nich działanie i bezpieczeństwo leków. Naukowcy dążą do tego, żeby w dalekiej przyszłości możliwe było także budowanie całkowicie funkcjonalnych części zamiennych dla uszkodzonych lub chorych tkanek. Wydrukowane tkanki pomogą także zrozumieć skomplikowane mechanizmy rządzące m.in. gojeniem się ran, wzrostem naczyń krwionośnych czy rozwojem guzów.

Próby i błędy

Trójwymiarowe biodrukowanie jest możliwe dzięki zastosowaniu projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i tomografii komputerowej.

- To jest kamień milowy dla stworzenia trójwymiarowych żyjących tkanek – powiedziała dr Jennifer Lewis, współautorka badania, którego wyniki opublikowano 18 lutego br. w dzienniku Advanced Materials.

Inżynierowie tkankowi od lat starali się wyhodować w laboratorium ludzkie tkanki naczyniowe na tyle silne, aby mogły służyć jako zamiennik dla zniszczonych tkanek człowieka. Wcześniejsze próby kończyły się niepowodzeniem.

Przeczytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas