Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Priorytet w szczepieniu osób ze znacznym stopniem? Sprawdziliśmy i... nie wygląda to dobrze

17.05.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Mat Napo / unsplash.com
mężczyzna w czepku i bialym kitlu wykonuje szczepienie

Od 10 maja, wedle zapowiedzi rządu, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, mogą iść do powszechnego punktu szczepień i zaszczepić się „od ręki” przeciwko COVID-19. Jak wcześniej sprawdzaliśmy, system nie zadziałał. Czy po tygodniu jest lepiej?

Niestety, nadal wydaje się, że scenariusz, że osoba ze znacznym stopniem idzie do powszechnego punktu szczepień i zostaje priorytetowo zaszczepiona, wydaje się fikcyjny, przynajmniej w sprawdzonych przez nas miejscach.

Już 10 maja, pierwszego dnia, kiedy była taka możliwość, sprawdziliśmy, że to nie działa. 

Dziś przed południem zadzwoniliśmy do kilku punktów szczepień powszechnych w różnych województwach.

Dlaczego warto zadzwonić?

Przede wszystkim, wiele punktów szczepi tylko w niektóre dni tygodnia, i już chociażby dlatego najpierw warto zadzwonić wcześniej, aby to sprawdzić. Jednak powodów do wykonania telefonu jest więcej – w każdym miejscu, które sprawdziliśmy byliśmy proszeni o wcześniejszy telefon, z tej prostej przyczyny, że liczba dawek jest ustalona, nie ma nadprogramowych szczepionek.

W jednym z punktów szczepień powszechnych w Rzeszowie, osoba ze znacznym stopniem, w tym tygodniu mogłaby zaszczepić się prawie codziennie, ale także po uprzednim telefonie i rejestracji. Dlaczego?

- Lepiej zapisać się wcześniej, aby nie stać w ogonku i nie narażać się dodatkowo na zakażenie – informuje nas pracownik rejestracji, czemu trudno odmówić słuszności.

W Elblągu, w jednym z powszechnych punktów szczepień, także lepiej wcześniej zadzwonić.

- Gdyby osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu przyszła dziś do 18, mogłaby zostać zaszczepiona Moderną. Jutro jest dostępna AstraZeneca. Zachęcamy do wcześniejszego telefonu, jeśli to możliwe, gdyż obecnie mamy problem z liczbą szczepionek, dzwonią także pacjenci, którzy chcą mieć skrócony czas drugiej dawki i jest pewne zamieszanie – informuje nas rejestratorka.

Jednak zapisy

W Trzebnicy trudno było uzyskać jednoznaczną odpowiedź, po jakimś czasie otrzymaliśmy informację zwrotną od koordynatorki szczepień, że dziś osoba ze znacznym stopniem mogłaby zostać zapisana na najbliższą sobotę. Szczepienia wykonywane są tam tylko w soboty i niedziele.

- Mamy określoną liczbę szczepionek i stąd trzeba wcześniej zadzwonić – mówi koordynatorka.

Wyliczone dawki są także w jednym z punktów powszechnych w Konstantynowie Łódzkim.

- Nie mamy nadprogramowych dawek szczepionek, jeśli ktoś nie przyjdzie, lub nie zostanie zakwalifikowany do szczepienia, możemy zadzwonić do takiej osoby i wtedy ją zaprosić. W razie problemów z poruszaniem się, zadzwonimy do straży pożarnej, aby taką osobę do nas dowiozła – informuje nas pracownik rejestracji.

W Janowie Lubelskim w ogóle nie udało nam się uzyskać informacji, czy osoba ze znacznym stopniem zostałaby zaszczepiona od ręki. Szczepienia wykonywane są zresztą tylko w środy.

Aktualizacja, 17.05.21, godz. 13.00

Po kilku godzinach otrzymaliśmy odpowiedź, że faktycznie, zgodnie z przepisami, osoba ze znacznym stopniem może przyjść i zostanie zaszczepiona bez kolejki. 

Potwierdza się więc nasza teoria, o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu, aby koniecznie wykonać telefon do wybranego punktu szczepień, zanim się tam wybierzemy, aby nie spotkała nas przykra niespodzianka i strata czasu.

Odpowiedź z NFZ 

Aktualizacja, 17.05.21, godz. 11.48

Na nasz artykuł oraz dyskusję na Twitterze zareagowało biuro prasowe Narodowego Funduszu Zdrowia, który informuje, że chętnie wyjaśni powyższe kwestie.

 

 

- Informuję, że w dniu dzisiejszym powszechne punkty szczepień ponownie otrzymały informacje ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi realizacji sczepień – napisała do naszej redakcji Jolanta Zarzycka z Biura Komunikacji Społecznej NFZ.

Są i dobre przykłady 

Aktualizacja, 17.05.21, godz. 13.12

Agniedzka Dudzińska, matka dziecka z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, podała dziś na swoim koncie w mediach społecznościowych informację, że udało jej się zaszczepić syna.
 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas