Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„To tylko kilka dni”. Rewolucja czy powielanie stereotypów?

17.05.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. materiały promocyjne programu/ x-news.pl, archiwum redakcji Integracji
Misiek Koterski jedzie wózkiem, obok niego mężczyzna poruszający się na mózgu. Jadą chodnikiem pod blokiem

Za nami pierwszy odcinek programu „To tylko kilka dni”, w którym celebryci przez kilka dni zajmują się osobami z niepełnosprawnością. W tym czasie ich opiekunowie udają się na odpoczynek. Program już przed premierą wzbudził skrajne emocje. Czy obawy jego krytyków się potwierdziły?

W pierwszym odcinku programu poznajemy Mateusza, trzydziestolatka poruszającego się na wózku. Mieszka ze swoimi rodzicami w bloku w Łomży. Jego opiekunem na kilka dni zostaje Michał Koterski, aktor, którego już wkrótce będziemy mogli oglądać w głównej roli w filmowej biografii Edwarda Gierka. Obecnie aktor jest kojarzony jako filmowy syn Adasia Miauczyńskiego, głównego bohatera filmów Marka Koterskiego.

Podczas tych kilku dni aktor pomaga Mateuszowi zrobić zakupy, obiad, ubrać się czy wydostać z pozbawionego windy budynku. Ale też zabiera go na ognisko i na wycieczkę.

Przed premierą pierwszego odcinka było mnóstwo głosów ze strony środowiska osób z niepełnosprawnością wskazujących, jak bardzo szkodliwy może okazać się ten program i jak mocno umacnia on stereotypowe podejście do niepełnosprawności oraz problemów opiekunów. Czy tak rzeczywiście jest? Zapytaliśmy osoby z niepełnosprawnością o wrażenia po obejrzeniu pierwszego odcinka „To tylko kilka dni”.

Krzysztof Kurowski

Mnie nie przekonuje

Krzysztof Kurowski

Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami:

„Na początku muszę zaznaczyć, że nie jestem miłośnikiem tego typu programów. A wypowiedzi jego autorów budziły duży niepokój: »Osoby niepełnosprawne często na co dzień pozostają w ukryciu w domach, gdzie wspólnie ze swoimi opiekunami, spędzają większość życia. My z pomocą znanych osób na chwilę ten porządek burzymy, dajemy chwilę wytchnienia, czasem po prostu radości«. Czyli robimy show zapewniając chwilę radości.

Sam program był lepszy od tych zapowiedzi. Znalazłem w nim kilka stereotypowych obrazów (kupowanie czekoladek, rozmowy o wspieraniu osoby bez jej udziału). Ale też kilka ważnych rozmów o zmęczeniu opiekunów czy potrzebie niezależnego życia. Tylko co dalej? Czy autorzy programu i celebryci wierzą, że można coś zmienić (i chcą być ambasadorami niezależnego życia), czy zrobili program rozrywkowy i koniec? Ostatnia scena bardziej wskazywała na to drugie. Wobec tego muszę przyznać, że idea takiej »rozrywki« mniej nie przekonuje i pozostaję przy swoim sceptycyzmie”.

Marta Lorczyk

Nie ma dwóch światów

Marta Lorczyk

Marta Lorczyk, ekspertka Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze i Projektu SeksOn Fundacji Avalon, działa na rzecz niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami, ma dystrofię mięśniową i porusza się na wózku:

„Po obejrzeniu pierwszego odcinka programu »To tylko kilka dni« mam podobne odczucia jak wcześniej, gdy znane były tylko zapowiedzi producentów i zwiastun: nie ma dwóch światów, świat jest jeden. Pewnie są osoby, które znają sytuację osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, ale mogą potraktować ten program wyłącznie jako czystą rozrywkę – ja nie potrafię. W kolejnych scenach widzę wciąż powszechne problemy, kumulacja jak w pigułce. Bohater (czy główny, to kwestia na inną dyskusję) mieszka w bloku, w mieszkaniu na piętrze bez windy, nie może swobodnie opuścić mieszkania. Jak często w ogóle jest ktoś, kto bezpiecznie sprowadzi go po schodach i z powrotem? A co np. z ewakuacją w przypadku pożaru?

Godność, nie marzenia

Michał Koterski mówi, że »mama musi mieć krzepę« – w całym odcinku mało jest o ojcu, to też charakterystyczne. Ale w Polsce wciąż oczywiste jest to, że opiekun, najczęściej matka, musi sobie radzić fizycznie i psychicznie, to godne podziwu poświęcenie. A nie jest oczywiste, że rodzina powinna zamieszkać w dostępnym, dostosowanym mieszkaniu. Czy to się zmieni po tym odcinku? Pytanie retoryczne.

»Boję się tego, co będzie z Mateuszem, jak mnie nie będzie« – mówi jego matka.

Niestety, najczęściej pozostaje dom pomocy społecznej. Może mieszkałby jednak z kimś bliskim, z partnerką, żoną? Mateusz, dorosły mężczyzna, mówi, że »chciałby się wyrwać«, jest świadomy, że »sam wszystkiego nie zrobi«.

»Nie wierzę w to, że Mateusz wyprowadzi się z domu« – mówi jego mama.

Nie padło hasło »asystencja osobista«, o którą walczymy właśnie po to, żeby realizować niezależne życie, a która istnieje tylko »na papierze«. To nie jest kwestia marzeń, to jest kwestia godności.

Mam nadzieję, że na tym programie dobrze zarobili wszyscy uczestnicy, nie tylko celebryci. »Gwiazdy, które wzięły udział w projekcie spróbują wnieść do życia swoich nowych znajomych powiew energii i inną perspektywę. Także dla nich to będzie czas na chwilę refleksji i docenienie tego, co się ma«.

W komentarzach na Facebooku powtarzają się opinie, że program jest »wzruszający«, że pokazuje »jak trudna jest opieka nad niepełnosprawnymi«. Dopóki podtrzymywany jest podział na dwa światy, osoby z niepełnosprawnościami będą mogły dostarczać wzruszeń, inspirować i poprawiać samopoczucie pełnosprawnych, ale nie będą przez nich brane pod uwagę jako: przyjaciele, partnerki, mężowie, żony, szefowie i współpracownicy, bo to trudne i wymaga poświęcenia. Tymczasem znaczna część tego trudu i poświęcenia, które jest pokazane w programie, wynika z braku dostępnego mieszkania, z braku asystencji osobistej, postrzegania niepełnosprawności jako problemu i sprowadzania podstawowych potrzeb do poziomu marzeń. To są kwestie systemowe i kulturowe, możliwe do zmiany. Świat jest jeden i wszyscy w nim żyjemy, tylko niektórzy nie są tu widzialni, bo nie potrafią chodzić po schodach”.

Aleksander Janiak

Pozytywne zaskoczenie

Aleksander Janiak

Aleksander Janiak, prawnik i działacz społeczny, ma rdzeniowy zanik mięśni:

„Program bardzo mi się podobał. Przed jego premierą wiele osób publicznie dzieliło się swoimi zastrzeżeniami, szczególnie po trailerze programu. Ja nie podzielałem tych  obiekcji. Choć oczywiście wiedziałem, że efekt końcowy może być naprawdę różny.

Pierwszy odcinek zaskoczył mnie pozytywnie. Zwłaszcza jeżeli chodzi o pokazanie problemów i oczekiwań osób z niepełnosprawnością wobec życia. Fajnie pokazano, że osoba z niepełnosprawnością może marzyć o założeniu rodziny. Choćby dlatego, że Mateusz w rozmowie z Michałem Koterskim mówił, że zna osoby z niepełnosprawnością, które założyły rodziny. Wskazuje na chłopaka, który ma bardzo poważną niepełnosprawność i porozumiewa się za pomocą syntezatora, a jednocześnie niedawno został ojcem. To dobrze, że ten temat został poruszony, i to w taki sposób. Podobało mi się też, w jaki sposób Mateusz rozmawiał o tym z Michałem Koterskim.

Rodzic ma prawo do odpoczynku

Kolejnym ważnym tematem poruszonym w odcinku jest kwestia oddzielenia się od rodziców. Mama Mateusza na koniec mówi synowi, że jeżeli będzie chciał i miał warunki do usamodzielnienia się, to ona nie będzie stać mu na przeszkodzie. Z drugiej strony pokazano też, że rodzice osób z niepełnosprawnościami też potrzebują odpoczynku i to, że dano im taką możliwość. To tylko kilka dni – to dla nich było aż kilka dni. Zwłaszcza, że mama Mateusza przyznała się, że od narodzin syna nigdy z mężem nie byli na wakacjach bez niego. Bardzo dobrze, że z ust mamy Mateusza padło stwierdzenie, że w końcu mogła odpocząć i nie nasłuchiwać, co dzieje się z jej synem. Liczę, że dzięki temu wielu rodziców osób z niepełnosprawnością zda sobie sprawę z tego, że też należy im się odpoczynek. To niestety nie jest wiedza powszechna i panuje przekonanie, że rodzice muszą całkowicie poświęcać się dzieciom. To, jak to poważny jest problem, widzę choćby po swojej mamie.

Odcinek miał więcej pozytywnych elementów – jak np. pokazanie problemów wynikających z barier architektonicznych. Liczę, że zobaczy go jakiś architekt i na własne oczy przekona się, co oznacza dla osoby na wózku brak podjazdu.

Fajna relacja

Na koniec chciałbym pochwalić to, jak pokazano relację między Mateuszem a Michałem Koterskim. Obaj rozmawiają o swoich problemach w sposób partnerski. Aktor opowiada o tym, jak mierzył się z nałogiem i z hejtem oraz jak cieszy się z tego, że jego syn jako pierwszy Koterski przyszedł na świat w trzeźwej rodzinie. To było bardzo dobre.

Daria Stawrowska

Gdzie możliwości?

Daria Stawrowska

Daria Stawrowska, poruszająca się na wózku współautorka audycji MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności w internetowym radiu Praga:

„Brakuje mi pokazania Mateusza – czyli mężczyzny, którym zajmował się Michał Koterski, z perspektywy jego możliwości, a ma je ogromne! Brakuje wspólnego przygotowywania posiłków czy podejmowania prób ubierania się... Wszystko za Niego robi Misiek, co stoi w sprzeczności z chęcią usamodzielnienia się, o której mówi Mateusz. Z wypowiedzi Mateusza też wiele nie wynika, co nie bardzo pasuje mi do osoby z wykształceniem. Zakupy też robi Misiek, a Mateusz tylko siedzi. Przecież mogliby wspólnie przygotowywać tę listę zakupów, mało tego... to Mateusz powinien przedstawić Miśkowi plan dnia, a nie Mama Mateusza.

Bohater pierwszego odcinka chce się usamodzielniać? Niech więc zacznie od podstaw, o których napisałam wyżej! Ten odcinek tego nie pokazał, a przecież mógł pokazać! Samo dobranie tej dwójki to według mnie jakaś masakra! Misiek gadane ma, a Mateusz jedyne, co robił, to przyznawanie racji Miśkowi. To był bardzo zły odcinek pod względem kształtowania społecznych postaw i zachowań”.

Okiem matki: trochę luzu

Agata Jabłonowska-Turkiewicz

Pozostaje pytanie, jak pierwszy odcinek programu TTV odebrali opiekunowie osób z niepełnosprawnością? O to zapytaliśmy Agatę Jabłonowską-Turkiewicz, dziennikarkę i mamę chłopca z chorobą rzadką:

„Jeszcze przed emisją pierwszego odcinka reality show »To tylko kilka dni« w komentarzu na jednym z portali społecznościowych stwierdziłam, że mam nadzieję, że osoby z niepełnosprawnością, biorące udział w programie, będą się dobrze bawić. Doskonale byłoby również, gdyby ich opiekunowie mieli okazję faktycznie przez kilka dni wypocząć. Po obejrzeniu pierwszego odcinka z radością muszę przyznać, że chyba tak faktycznie się stało. Było dużo śmiechu, wygłupów i luzu. Wydaje się, że zachowania uczestników zarejestrowane przez kamery były szczere i niewymuszone. Myślę, że program może okazać się ważny dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, bo uświadomi im, że kiedy pozostawią na kilka dni podopiecznego z kimś innym, to świat się nie zawali. I to jest według mnie atut tej produkcji.

Rzeczywistość tak nie wygląda

Z drugiej jednak strony trzeba wyraźnie zaznaczyć, że pierwszy odcinek (nie wiem, jak będzie przebiegać fabuła kolejnych) w bardzo małym stopniu oddał codzienny trud opieki nad osobą z niepełnosprawnością. Pomoc w toalecie osobie znacznie niepełnosprawnej to nie tylko podanie jej szczoteczki do zębów, jak miało to miejsce w odcinku, w którym w opiekuna wcielił się Michał Koterski. To też często, powiedzmy otwarcie, przewijanie, sadzanie na sedesie i podcieranie tyłka. Ubrać taką osobę, to nie tylko założyć jej bluzę (przy tym Koterski dostał lekkiej zadyszki), ale zmagać się z założeniem np. bielizny przeciwodleżynowej czy rękawiczek. Wspólne gotowanie jest fajne, ale często po przygotowaniu posiłku należy bardzo cierpliwie, łyżeczka po łyżeczce, osobę ze znacznym stopniem niepełnosprawności nakarmić. Tych wszystkich żmudnych, powtarzających się kilka razy dziennie czynności nie było.

Ogólnie pierwszy odcinek programu miejscami mnie wzruszał, czasami bawił. Takie jest chyba założenie tego typu produkcji. Tytuł wydaje się tylko niefortunny. Jako mama wychowująca od kilku lat dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną troszkę mam wrażenie, że się ze mnie kpi – moja praca opiekuńcza i niepełnosprawność syna nie trwa TYLKO kilka dni, a potem »uff, skończyło się«. To CAŁE nasze życie. Nie zawsze radosne”.


Zdaniem autora tekstu

To tylko komercja

„Not great, not terrible” – tak, słowami jednego z bohaterów serialu Czarnobyl, można skomentować pierwszy odcinek programu „To tylko kilka dni”.

Obawy związane z nową produkcją stacji TTV były ogromne – zwłaszcza po ukazaniu się teasera i informacji prasowej, którą ilustrowało zdjęcie Sławomira i jego „podopiecznej”. Czy jednak sprawdziły się obawy o to, że będziemy mieli do czynienia ze łzawą historyjką o wspaniałych celebrytach, ruszających z pomocą biednym niepełnosprawnym? Po pierwszym odcinku widać, że nawet jeśli takie było zamierzenie autorów, to efekt końcowy jest odrobinę inny. A dlaczego? Przede wszystkim dzięki bohaterowi pierwszego odcinka – Mateuszowi.

Początek odcinka mógł uruchomić lampki alarmowe. Typowa historia o nieszczęśliwej rodzinie, „zmagającej się” z „chorobą dziecka”, gdy nagle pojawia się niespodziewany sojusznik – Michał (choć częściej nazywany Miśkiem) Koterski. Aktor przybywa zbrojny w paczkę wafelków (w gorzkiej czekoladzie) i rusza z odsieczą umęczonej rodzinie.

Krindż czy nie krindż?

Pierwsze spotkanie Miśka z rodziną Mateusza może wydawać się, mówiąc językiem młodego pokolenia, krindżowe (od ang. cringe, czyli żenada). Hiperaktywny Koterski bardzo szybko przełamuje lody i wyraźnie dominuje na ekranie – trudno jest rozpoznać, czy to rzeczywiście jego naturalny sposób nawiązywania nowych znajomości, czy gra aktorska. Tu może problematyczny okazać się wizerunek samego aktora, kojarzonego przede wszystkim z ról w filmach swojego taty.

Co ciekawe, sam Koterski bardzo fajnie w dalszej części odcinka gra ze swoim wizerunkiem i m.in. cytuje znaną scenę z „dziubkiem”. Bardzo dobrze wypada w tym sam Mateusz, który okazuje się nie chorym i cierpiącym dzieckiem, ale dojrzałym, pracującym mężczyzną po studiach, do tego poważnie myślącym o swojej przyszłości. Tworzy się ciekawy kontrast z tryskającym humorem i aż nazbyt miejscami żywiołowym Michałem Koterskim.

Przyjemnie ogląda się też to, jak ich znajomość się rozwija. Naprawdę nie można nie uśmiechnąć się, oglądając scenę wyścigów na wózkach czy gotowania spaghetti. Autorzy odcinka nie unikają też tych trudniejszych tematów – jak choćby braku podjazdów i wszechobecnych schodów. Z ust Miśka Koterskiego pada nawet sformułowanie, że gdyby nie bariery architektoniczne, to Mateusz „śmigałby sam bez mamy”. Niestety ten temat nie zostaje pociągnięty w dalszej części programu. Zamiast tego mamy wrażenie, że oglądamy wizytę dobrego wujka z Ameryki, który organizuje swojemu mniej zamożnemu kuzynowi tydzień pełen atrakcji, a na koniec jeszcze kupuje mu fajny ciuch.

W tzw. międzyczasie nie brakuje szczerych rozmów o problemach ich obu. W pewnym momencie odwiedzają nawet kościół i mówią o swojej relacji z Bogiem, a Mateusz decyduje się napisać list do swojej mamy. Podsumowując – trochę śmiechu, trochę łez, dużo emocji i trochę „prawdziwego życia”.

Mainstream odstaje

Czy to czyni „To tylko kilka dni” pozycją wartościową, która zmieni postrzeganie osób z niepełnosprawnością i uruchomi dyskusję na temat np. opieki wytchnieniowej czy usług asystenckich? Raczej nie – przynajmniej sądząc po pierwszym odcinku.

To program czysto komercyjny, o co do jego twórców nie można mieć pretensji. Czy jest to jednak cyniczne zarabianie na sytuacji osób z niepełnosprawnością i promowanie stereotypów? Być może. Niestety wszystko zależy od tego, jak wyglądać będą kolejne odcinki i przede wszystkim jak rozwinie się dyskusja na ich temat w internecie. Tu trzeba zauważyć, jak bardzo medium takie, jak klasyczna telewizja zostaje w tyle przede wszystkim za serwisami streamingowymi. „To tylko kilka dni” pozostaje o kilka długości w tyle za takimi produkcjami, jak netflixowe „Obóz godności” czy „Miłość w spektrum”. Na rewolucję w podejściu do niepełnosprawności w polskich mainstreamowych mediach musimy trochę poczekać. Produkcja TTV na pewno nią nie jest.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Wątpliwości
    Hania
    19.05.2021, 10:15
    Po obejrzeniu pierwszego odcinka przede wszystkim czułam duże zmęczenie. Głośna, agresywna muzyka, wieczorem jeszcze trudniejsza do strawienia, bo o tej porze chciałabym się wyciszyć. Myślę, że ten program ma wartość przede wszystkim dla rodziców, bo mogą przez kilka dni odpocząć, a niepełnosprawni wyjść z codziennej rutyny. To jest pozytywne, ale czy nie chodzi raczej o promocję celebrytów? Wybawiciel Michał Koterski strasznie gwiazdorzył i robił wokół siebie mnóstwo szumu. Mówił dużo więcej niż Mateusz, który pozostawał w jego cieniu i był tylko przytakującym dodatkiem. Byłam przytłoczona tym nowym opiekunem. Bardzo zaskoczyło mnie to, że plan dnia na czas swojej nieobecności przedstawiła Miśkowi matka Mateusza. Trzydziestoletni mężczyzna mówi o założeniu rodziny i wyprowadzce z domu, a dzień planuje mu mamusia? Jestem ciekawa, komu zapłacono za udział w programie – tylko celebrytom, czy również niepełnosprawnym uczestnikom? A może uczestnicy nie otrzymali wynagrodzenia, lecz telewizja opłaciła urlop ich rodziców? W jaki sposób wybrano uczestników? Czy był casting i wybrano tych, którzy według oceniających mają gorzej, co daje szansę na większy show a gwiazdom na wykazanie się, czy może były inne kryteria?
    odpowiedz na komentarz
  • Wafelki i czekolada
    Daria Extremalna
    18.05.2021, 14:35
    Nie "czepiała bym się" tego że Misiek przyniósł Mateuszowi wafelki i czekoladę :) Tak się robi jak się idzie do kogoś w gości. To jest zachowanie bardzo ok i każdy tak robi, że coś przynosi jak idzie w gości :) Nie przychodzi się do kogoś z pustymi rękami :)
    odpowiedz na komentarz
  • ONiSPRAWNI :)
    Daria Extremalna
    18.05.2021, 14:29
    są dobre strony tego programu, ale pierwszy odcinek potwierdził że jest ich niewiele... Myślałam też nad innym tytułem tego programu...🙂 np "ONiSPRAWNI" - ta gra słów jet sympatyczniejsza w odbierze bo: motywuje do działania, łączy "dwa światy" pokazując, że wszyscy tak naprawdę jesteśmy albo niepełnosprawni, albo sprawni, powoduje refleksję i u widza i u gwiazdy i u bohatera z niepełnosprawnością dodatkowo zwracając uwagę na MOŻLIWOŚCI bohatera z niepełnosprawnością 🙂 W przypadku Mateusza odkrycie przed Nim Jego możliwości, pokazanie Mu ich jest ważne, bo wydaje mi się że On sam nie ma o Nich pojęcia... Patrząc na Niego zobaczyłam siebie z przed tych 10 lat, kiedy też miałam problem z konkretnym wypowiedzeniem się w programie na ważne tematy... Coś tam o barierach wiedziałam, ale tak nie do końca... Wiedziałam tyle ile można wiedzieć mieszkając na piętrze bez windy będąc zależną od osób trzecich... Dokładnie to samo jest z Mateuszem. Mówi tyle ile wie, a wie tyle ile można wiedzieć będąc pod ochronnym kloszem...😕 I tak naprawdę nie wiemy ile On wie, bo wypowiada się za Niego Mama, lub Misiek... Mateusz wypowiada się tylko gdy Misiek zainicjuje rozmowę lub przytakuje Miśkowi... Rozumiem, że może być to spowodowane tremą związaną z występem przed kamerami (też to miałam co było związane z tym żeby przedwcześnie nie powiedzieć hasła - wiedziałam, że w jakimś sensie gram o swoją przyszłość, a to duża odpowiedzialność...). Jeśli jednak chodzi o ten duet, Misiek swoim sposobem bycie przyćmił Mateusza... Być może zrobił to niecelowo, być może tak miało być, ale odebrałam to tak jak odebrałam... Dla mnie to był program o Miśku, a chyba miał być o Mateuszu?...🤔
    odpowiedz na komentarz
  • Malkontenctwa ciąg dalszy
    Dynia
    17.05.2021, 21:23
    Czy wy normalni jesteście?! Chcecie aby telewizja, w programie ROZRYWKOWYM, nie interwencyjnym, pokazała jak niepełnosprawny sika, robi kupę i jest przewijany? Tego to nawet w Big Brother nie było. Wy wszyscy pseudodziałacze, o których pierwszy raz słyszę, uważający, że godność człowieka jest nieważna i trzeba go pokazać nagiego, zniekształconego przez chorobę i odartego z godności! Gdzie wasza empatia?! Drzeć papę jak to niepełnosprawnym w Polsce źle to potraficie, a nie potraficie zrozumieć, że są pewne sprawy intymne, o których można rozmawiać, jak najbardziej, ale pokazywać je to ekshibicjonizm. Każdy normalny, zdroworozsądkowy człowiek doskonale sobie zdaje sprawę, że WSZYSCY musimy się myć czy załatwiać, a niepełnosprawnym jest z tym trudniej. Skoro jesteście tacy mądrzy nagrajcie filmik jak ktoś wam podciera tyłek i sprząta kupsko. Jest taki odważny? I to teraz, kiedy toczy się dyskusja na temat przewijaków w toaletach dla niepełnosprawnych. Kobieta, która zaczęła całą akcję opowiadała, że przykrywała córkę by uszanować jej intymność, a wy co? Każdy, normalny człowiek w takiej sytuacji szuka ustronnego miejsca, a nie świeci tyłkiem przed kamerami! Bić pianę to potraficie i posądzać innych o to, że są za mało, wg was, niepełnosprawni. Czemu wylewacie pomyje na dziewczynę z protezą? Nie znacie jej historii, a już ją osądziliście. Przyszło wam do głowy, że może być np, jeszcze poza brakiem nogi, niedowidząca, na coś chora, np po nowotworze? Co to za durne licytacje kto jest bardziej niepełnosprawny?! Koleś, który wypowiada się jako pierwszy mówi, że nie jest fanem tego typu programów. Więc się wypowie. Oczywiście negatywnie. Nie lubisz, nie oglądaj! Krótka piłka! Czy niepełnosprawnemu nie można dawać słodyczy? To jest obraźliwe? Jprdl! SAM o te słodycze prosił, gdy Misiek go zapytał czy coś mu kupić. Gest przyniesienia kwiatów dla mamy uważam za bardzo ładny i dżentelmeński. Co w tym wszystkim dziwnego? Gdy idę do kogoś pierwszy raz, a nawet kolejny też coś ze sobą biorę i robię wywiad dowiadując się co lubi. Dlaczego nie można rozmawiać z opiekunem gdy jednocześnie wcześniej przywitało się ze wszystkimi domownikami, ŁĄCZNIE (!) z niepełnosprawnym. W czym to przeszkadza, że porozmawiał z matką Mateusza skoro rozmawiał ze WSZYSTKIMI. Kolejna osoba narzeka, że niepełnosprawny mieszka w bloku bez windy, że trzeba znosić go po schodach i że to takie stereotypowe. Chciałabym uświadomić tą osobę, że tak mieszka większość niepełnosprawnych w PL. Taka działaczka, a o tym nie wie?! To nie było stereotypowe, taka jest rzeczywistość, siostro! Obwinianie telewizji, że pokazuje RZECZYWISTOŚĆ jest chore. To nie wina telewizji, że w bloku nie ma podjazdu ani przystosowanych mieszkań. Pytanie dlaczego rodzice przez 30 lat nie szukali rozwiązań: mieszkania na parterze ani nie walczyli o podjazd. Jakby pokazali niepełnosprawnego mieszkającego w dostosowanym, drogim apartamencie to byście jęczeli, że telewizja kłamie, bo niepełnosprawni tak nie mieszkają. Powinnam się czuć winna bo mimo niepełnosprawności ten program też poprawił mi samopoczucie? Zobaczyłam, że są niepełnosprawni, którzy tak jak ja bez wiecznego biadolenia cieszą się życiem. Co wy macie z tym, że ktoś sobie WASZYM KOSZTEM poprawia samopoczucie? I co to za głupoty, że niepełnosprawny nie będzie nigdy brany pod uwagę jako przyjaciel czy mąż? Podobnie jak Mateusz znam takie pary! Sama jestem w związku i łamię ten sterotyp. Co to za aktywiści, którzy powielają tak głupie, krzywdzące stereotypy? „Postrzeganie niepełnosprawności jako problem” – a uważasz, że to fajne, normalne i spoko? Bo ja nie. Niepełnosprawność nie jest jakąś noblitacją czy też darem, jak uważają niektórzy. Poczucie wyższości i przekonanie o swojej wyjątkowości to egocentryzm level master! Zauważyliście, że na początku odcinka matka Mateusza myje mu zęby? A Misiek po prostu dał mu miskę i szczoteczkę dzięki czemu chłopak robił to sam. Może wolno, może ślamazarnie, ALE SAM. To jest wielki problem wielu niepełnosprawnych: nadopiekuńczy rodzice. Chłopak ma pracę, jakąś pannę na oku, jest megapozytywny, a wy chcecie żeby pokazali jak Misiek myje mu doopę. Jeden woli oglądać gdy niepełnosprawny jest szczęśliwy a inni jak się mu myje doope. Ale co kto lubi. Na ekranie widziałam partnerstwo. Obaj panowie doskonale się dogadywali. Nie zauważyłam, żeby Misiek wszystko robił za Mateusza. Wręcz przeciwnie. Chociażby scena gdy Mateusz SAM mył zęby. Chyba wam coś umknęło, drodzy „aktywiści”. To był mega pozytywny odcinek! Były chwile zadumy i wygłupów. Tak jak w życiu. Ocenianie ludzi po wykształceniu jest mega słabe. To jakbyś zapytała: jakim cudem on skończył szkołę wyższą? To bardzo krzywdzące, tym bardziej, że chłopak ma problemy z mową. Z jąkania też się nabijasz? Jakieś skrywane kompleksy czy jak? Chłopak zajmuje się robieniem stron w internecie a nie prowadzeniem audycji w radiu gdzie wymagana jest nienaganna dykcja i erudycja. Brzydko, oj bardzo brzydko. Bardzo mi się podoba formuła programu. Droga pani Agato, proszę mi uwierzyć, że nikt z pani nie kpi. Najpierw pięknie pani podsumowała, że program ma pokazać, że jak opiekun zostawi niepełnosprawnego z kimś innym na kilka dni to świat się nie zawali, a potem stwierdziła pani, że tytuł z pani kpi. To nie tak! Ten tytuł jest bardzo adekwatny: to tylko kilka dni, potem wszyscy się znowu zobaczą, a niepełnosprawnemu nie stanie się krzywda. To tylko kilka dni, jedźcie i odpoczywajcie, i niczym się nie martwcie. Ten program może zrobić wiele dobrego. Może trafić do oglądających go ludzi sprawnych, którzy nagle sobie uświadomią, że koło nich mieszka taki jeden, w tym samym bloku. Może to fajny chłopak, dziewczyna. Powiem „cześć”, zagadam o psa/kota jak to z sąsiadem. Wielu ludzi przez „aktywistów” takich jak w artykule uważa, że z niepełnosprawnymi nie da się normalnie rozmawiać, bo tylko biadolą, narzekają jak im źle, krytykują i są mega depresyjni. Taki nasz obraz stwarzacie, drodzy „aktywiści”, o których nie słyszałam. Zamiast cieszyć się tym co macie jad trawi was od środka. P.S. Pozdrowienia dla pana Aleksandra, który jako jedyny z tego towarzystwa nie ma kija w doopie.
    odpowiedz na komentarz
  • moim zdaniem
    Ela
    17.05.2021, 15:13
    https://www.facebook.com/zyciadotykamslowem/videos/1814134092097766/?notif_id= 1621190808862727&notif_t=page_share&ref=notif
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas