Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na turnus rehabilitacyjny z testem lub potwierdzeniem o szczepieniu

20.05.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
męzczyzna leży na plecach i wykonuje ćwiczenia rehabilitacyjne na sprzęcie

Od 15 maja 2021 r. można wyjechać na turnus rehabilitacyjny z dofinansowaniem z PFRON pod warunkiem wykonania testu diagnostycznego w kierunku COVID-19. Osoby zaszczepione nie muszą spełniać dodatkowych warunków.

Jak przypomina resort rodziny od 24 października 2020 r. do odwołania ustanowiono czasowe zaprzestanie wykonywania działalności polegającej na organizowaniu turnusu rehabilitacyjnego.

- Kolejne nowelizacje rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w  związku z wystąpieniem stanu epidemii przedłużały terminy dotyczące zaprzestania wykonywania działalności polegającej na organizowaniu turnusu rehabilitacyjnego. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861, z późn. zm.), czasowe zaprzestanie realizacji turnusów rehabilitacyjnych ustanowione zostało do dnia 5 czerwca 2021 r. – informuje nas przedstawicieli biura prasowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Na turnus od 15 maja

Jednak, jak podaje dalej, rozporządzenie z 14 maja 2021 r. przywróciło możliwość realizowania turnusów rehabilitacyjnych od 15 maja.

Zatem od 15 maja 2021 r. można skorzystać z wyjazdu na turnus rehabilitacyjny.

„Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą wyjechać na turnus rehabilitacyjny, muszą przedstawić negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Skierowanie na test wystawi lekarz opieki zdrowotnej. Można też będzie uzyskać skierowanie na test, wypełniając formularz na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Test należy wykonać nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia turnusu” – informuje PFRON.

Osoby zaszczepione na COVID-19 nie muszą wykonywać testu, wystarczy potwierdzenie o przyjęciu szczepionki.

Takie same zasady dla opiekuna

„Powyższe zasady obowiązują także opiekuna uczestnika turnusu, jeżeli konieczność jego obecności wynika z wniosku lekarza kierującego osobę niepełnosprawną na turnus rehabilitacyjny” – podaje PFRON.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 905)

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dyskryminacja
    Opiekun OzN
    21.05.2021, 07:20
    Dyskryminacja i segregacja. Jeżeli ktoś ma przeciwwskazania zdrowotne do szczepienia to nie może już korzystać z rehabilitacji? Może zrobić test? A dlaczego zaszczepieni nie muszą, przecież szczepionka nie chroni przed zachorowaniem. Pomijam fakt, że niektóre osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie pozwolą sobie zrobić testu dobrowolnie. Należy je związać lub poddać narkozie, żeby pobrać wymaz? Do jakich absurdów dochodzimy. Gdzie tu miejsce na respektowanie praw osób z niepełnosprawnościami?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas