Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdzie ZAZ lub WTZ może otrzymać wsparcie finansowe swojej działalności?

21.05.2021
Autor: Beata Dązbłaż, konsultacja: Bank Gospodarstwa Krajowego, fot. stevepb/Pixabay.com
Kilka kolorowych misiów zrobionych na drutach

Kto może uzyskać korzystną pożyczkę na działalność w ramach projektu „Wdrożenie instrumentu pożyczkowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej” i jakie musi spełniać warunki? Wyjaśniamy.

„Wdrożenie instrumentu pożyczkowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej” (PES) to program tanich pożyczek, realizowany w całej Polsce przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). W ramach cyklu krótkich artykułów odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego programu.

Kluczowym pytaniem jest, dla kogo jest program wsparcia PES, czyli kto może skorzystać z tanich pożyczek?

Dla kogo?

O pożyczkę mogą starać się podmioty ekonomii społecznej (PES), w tym przedsiębiorstwa społeczne będące mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem, posiadające osobowość prawną:

  • spółdzielnie socjalne,
  • organizacje pozarządowe,
  • spółdzielnie pracy, inwalidów i niewidomych,
  • kościelne osoby prawne,
  • spółki non-profit,
  • podmioty reintegracyjne:
    • Centra Integracji Społecznej (CIS),
    • Kluby Integracji Społecznej (KIS),
    • Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ),
    • Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ).

W przypadku podmiotów reintegracyjnych pożyczkobiorcą może być wyłącznie organ prowadzący dany podmiot (organem prowadzącym nie może być jednostka samorządu terytorialnego).

Dwa rodzaje pożyczek

Trzeba pamiętać, że są dwa rodzaje pożyczki dla PES, uzależnione od czasu działalności danego podmiotu:

  • Pożyczka na start – dla start-upów społecznych, które rozpoczęły działalność nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem podpisania umowy pożyczki.
  • Pożyczka na rozwój – dla PES działających na rynku dłużej niż rok.

Czym jest ekonomia społeczna?

„Ekonomia społeczna i solidarna to sfera aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy: integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (na rzecz interesu ogólnego) oraz rozwojowi lokalnemu” – definiuje na swojej stronie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Krok po kroku

O tym, kto i jak może starać się o wsparcie w ramach programu pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej (PES), pisaliśmy w naszym poradniku.

Gdzie można złożyć wniosek o pożyczkę?

W celu uzyskania dokładnych informacji oraz złożenia wniosku o pożyczkę należy skontaktować się z pośrednikiem finansowym działającym na zlecenie BGK:

  1. Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach, udzielająca pożyczek na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego – tel.: 87 562 79 61, e-mail: biuro@frp.pl, więcej informacji: www.frp.pl
  2. Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A., udzielające pożyczek na terenie pozostałych 13 województw – tel.: 22 636 07 40, e-mail: pes@tise.pl, www.tise.pl

Więcej informacji o wsparciu podmiotów ekonomii społecznej – na stronie BGK.


Przeczytaj także nasz artykuł „Pomoc finansowa dla przedsiębiorstw społecznych. Szczególne wsparcie w okresie pandemii”.


 

Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Banku Gospodarstwa Krajowego

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas