Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie do dojazdów na leczenie

16.08.2021
Autor: B.

Od 3 lat walczę z chorobą nowotworową. Na leczenie dojeżdżam do Instytutu Onkologii w (...). W tej chwili postąpił progres choroby i wyjazdy są częstsze. Gdzie mogę starać się o dofinansowanie do dojazdów, to odległość w obie strony ok. 660 km.

Szanowna Pani,

Nie ma jako takiego dofinansowania na dojazdy, o które Pani pyta. Istnieje natomiast możliwość skorzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej, na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 6  ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku stanowi dochód ustalony zgodnie z przepisami, po odliczeniu m.in. kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Za wydatki podlegające rozliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej uważa się m.in. odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:

  • osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
  • osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16, również innymi środkami transportu niż wymienione powyżej.

Odliczeniu podlega także używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

W sprawach podatkowych dotyczących ulgi rehabilitacyjnej, zalecam kontaktować się i wyjaśniać wątpliwości poprzez Krajową Informacją Skarbową czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Z telefonu stacjonarnego 801 055 055, z telefonu komórkowego (22) 330 0330.

W przypadku trudnej sytuacji finansowej rozważyć należy także kwestię zwrócenia się do pomocy społecznej o udzielenie adekwatnego do sytuacji wsparcia. Przygotowanie takiego pisma trzeba jednak omówić indywidualnie. Można skorzystać w tym wypadku z nieodpłatnych porad prawnych  Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

               

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas