Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy obowiązuje poprzednie orzeczenie?

06.07.2021
Autor: M.

31.03.2021 skończyło się orzeczenie mojemu dziecku. Nie wiedząc o nowej ustawie, złożyłam nowy wniosek i dostałam nowe orzeczenie, od którego się odwołuję. Czy w okresie oczekiwania na decyzję ważne jest nowe orzeczenie czy poprzednie, które zgodnie z ustawą covidową automatycznie jest przedłużone. Ma to wpływ na wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego, którego wypłatę nam wstrzymano z powodu nowego orzeczenia bez pkt. 7, ale na razie bez decyzji z GOPS. Czy mam zgłosić do GOPS informację o odwołaniu? Czy wstrzymanie wypłaty nie nastąpiło zbyt szybko?

Szanowna Pani,

W wyniku złożenia wniosku o „nowe” orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane orzeczenie, od którego się Pani obecnie odwołała. Nie ma więc już możliwości posługiwania się poprzednim orzeczeniem.

Zgodnie z art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i          zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 568) orzeczenie o niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. od dnia 8 marca 2020 r.) zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności.

Więcej w tym temacie na Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl).

W takim wypadku, gdy nie uwzględniono w nowym orzeczeniu pkt 7 i strona odwołuje się od orzeczenia, następuje wstrzymanie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. W przypadku wygranie sprawy z odwołania, kwoty wypłat zostaną wyrównane. W tym zakresie proszę pilnować sprawy (proszę zapoznać się z art. 24 ust. 2 i 2a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas