Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwołanie się od orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim

29.06.2021
Autor: K.

Syn do lutego 2021 miał orzeczenie w stopniu umiarkowanym. Teraz wydano nowe w stopniu lekkim, pkt 6 i 7 pisze nie wymaga”, może być zatrudniony na rynku pracy otwartym. Diagnoza to afazja z padaczką, syn funkcjonuje z moją pomocą gdzie sytuacja tego wymaga, ma problemy z wypowiadaniem i komunikacją w relacjach. Szukamy pracy, ale trudno i synowi nawet już zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje. Ani pracy, ani wsparcia środowiskowego, jesteśmy w pkt zero. Teraz jest na naszym utrzymaniu, ale muszę myśleć o jego przyszłości, proszę o pomoc. Syn ma 24 lata.

Szanowana Pani,

Jeżeli syn nie zgadza się z orzeczeniem, należy składać odwołanie. Odwołanie musi być bardzo dokładnie przygotowane pod kątem dokumentacji medycznej i opisu funkcjonowania.           

Wskazuję, że zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o   niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka.

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą być zaliczone trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu tj.:

  1. niezdolne do pracy,
  2. zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej,
  3. wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Składając wiec odwołanie od orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, proszę zwrócić uwagę na powyższe kwestie, w szczególności, aby dokumentacja medyczna i funkcjonowanie osoby wskazywały na spełnienie przesłanek kwalifikujących do otrzymania  określonego stopnia niepełnosprawności.

Warto skorzystać z informacji zawartych na stronie  Instytucje Orzekające - procedury orzekania, tryb i zasady - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl) oraz z uniwersalnych informacji zawartych w artykule Orzeczenie dziecka. Jak skutecznie odwołać się od decyzji komisji? - niepelnosprawni.pl.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas