Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca w ochronie za zgodą lekarza

13.07.2021
Autor: B.

10 razy w tygodniu zaczynam zmianę o 2 w nocy. Czy pracodawca ma prawo taką godz. ustalić?

Szanowna Pani, 

Zgodnie z art. 15 ust 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto zgodnie z ust. 3 osoba niepełnosprawna (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednakże w myśl art. 16 ww. ustawy przepisów art. 15 nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Powyższe oznacza, iż co do pracy pracownika, który pracuje przy pilnowaniu nie ma żadnych obostrzeń ustawowych. Znosi je zapis art. 16 ww. ustawy. Pracownik może więc pracować także w nocy, co oznacza także, iż może zaczynać zmianę o 2 w nocy. W praktyce jednak stała praca rozpoczynana o 2 w nocy, może w dłuższym okresie czasu doprowadzić do problemów zdrowotnych.

Niewątpliwie wskazanym byłoby porozmawianie z przełożonym o swoim grafiku pracy, niezależnie od tego, że będzie to zapewne trudna rozmowa.

Warto także umówić się na spotkanie bezpośrednie z prawnikiem, aby porozmawiać szczegółowiej o swoim zatrudnieniu, czy aby nie dochodzi jednak do jakiegoś naruszenia praw pracowniczych. Można umówić spotkanie np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl).

Zachęcam Panią także do kontaktu np. telefonicznego  z jednym z Centrów Integracja.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas