Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

DPS dla dorosłego niepełnosprawnego dziecka

05.08.2021
Autor: T.

Mam syna niepełnosprawnego, lat 41 w stopniu znacznym, któremu w tej chwili na swój pogarszający się stan zdrowia, załatwiam pobyt w DPS i mam pytanie, dlaczego my rodzice musimy ponosić koszty pobytu dziecka w DPS. Syna urodziłam zdrowego, błąd lekarza i ze zdrowego dziecka mieliśmy roślinę. 41 lat walczyliśmy o życie syna, mąż ciężko pracował, aby zarobić pieniądze na leczenie syna, a teraz gdy straciliśmy zdrowie i powinniśmy się leczyć i rehabilitować, to jesteśmy karani odpłatnością za DPS. Czy my rodzice dziecka niepełnosprawnego, całe życie walczący z wyrzeczeniami i teraz na emeryturach, nie powinniśmy być zwolnieni z odpłatności. Czy dalej musimy liczyć grosz do grosza. Tyle jest wsparcia, dlaczego nikt nie myśli o umęczonych życiem rodzicach dorosłych dzieci niepełnosprawnych?

Szanowna Pani,

w sytuacji, którą Pani opisuje można zastosować przepis art. 64 ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z treścią tego przepisu osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, w szczególności jeżeli m.in. występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych.

Ponieważ przepis tylko przykładowo podaje okoliczności to Państwa sytuacja może stanowić powód do wnioskowania o zwolnienie z  opłaty za pobyt mieszkańca domu pomocy społecznej częściowo lub całkowicie, np. powołując się na zasadę współżycia społecznego. Uzasadnione okoliczności to w Państwa przypadku to są te okoliczności wymienione w Pani liście - dotychczasowa długotrwała, kosztowna opieka bez wsparcia z zewnątrz, emerytury wypracowane mimo świadczenia opieki nad niepełnosprawnym synem. Istotne jest właściwe przedstawienie Państwa argumentacji. Trzeba się liczyć z odmowną decyzją gminy i dalszym sporem - poprzez SKO do WSA. Brak bowiem ogólnej kwoty odpłatności ponoszonej przez mieszkańca domu, członków jego rodziny powoduje, że to na gminie ciąży obowiązek opłaty za pobyt w DPS określony w przepisach ustawy o pomocy społecznej.

Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS może mieć charakter:

  • kwotowy (zwolnienie kwotowe powoduje zmniejszenie wymiaru opłaty za miesiąc pobytu na czas nieoznaczony),
  • okresowy (zwolnienie okresowe powoduje zmniejszenie wymiaru opłaty bądź całkowite zwolnienie z jej wnoszenia w danym okresie w związku z występowaniem w tym okresie okoliczności uzasadniających zmniejszenie ponoszonej opłaty).

 Od decyzji w przedmiocie odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas