Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak mam zaradzić swojej trudnej sytuacji?

05.08.2021
Autor: K.

Do zeszłego tygodnia miałam umiarkowany, a teraz lekki stopień niepełnosprawności. Choroba ta sama, objawy zaognione, komisja - pierwszy raz, nie kontaktując się ze mną przez pandemię, uznała że chyba jest lepiej (?). We troje,(mąż, córka i ja) żyjemy z emerytury męża - około 1500 zł, +500 na dziecko. Zapożyczeni jesteśmy już wszędzie, żeby nie robić długów na opłaty za media. Nie wiem gdzie i o co mogłabym się starać, żeby zacząć lepiej żyć. Mam lęki, depresję i anoreksję. Boję się kontaktów z ludźmi, ale mogłabym nawet 24 godz. na 24 pracować zdalnie. Błagam, niech ktoś mi pomoże. 

Szanowna Pani,

W ramach znalezienia pracy zdalnej i aktywizacji zawodowej może Pani szukać kontaktu z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi np. projekty w tym zakresie. Zachęcam Panią także do kontaktu np. telefonicznego  z jednym z Centrów Integracja. Kontakt znajdzie Pani pod linkiem, być może uda się znaleźć jakieś rozwiązanie w kierunku podjęcia zatrudnienia.

W przypadku trudnej sytuacji finansowej zalecam Pani kontakt z właściwym dla Pani ośrodkiem pomocy społecznej w celu np. uzyskania wsparcia.

Można napisać tego typu pismo:

„W załączeniu przedstawiam moją sytuację. Jest mi bardzo trudno z uwagi na ……………………………... (opisać dokładnie sytuację)

Zgodnie z art. 2 ust. 1  ustawy o pomocy społecznej Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy o pomocy społecznej:

  1. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
  2. Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art. 2 ust. 1, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
  3. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.
  4. Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.

Z przedstawionych przeze mnie powyżej informacji wynika wprost, iż mam trudną sytuację życiową, której sam nie jestem w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Z uwagi na powyższe składam niniejszy wniosek o rozpatrzenie przez Organ mojej sytuacji i orzeczenie wobec mojego gospodarstwa domowego adekwatnej dla moich potrzeb pomocy”.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas