Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dostosuj za darmo stronę PCPR lub OPS

27.03.2014
Autor: Tomasz Przybysz-Przybyszewski
Źródło: dostepnestrony.pl

Dla kogo jest strona internetowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie albo Ośrodka Pomocy Społecznej? To przede wszystkim podstawowa informacja dla ich klientów. Wielu z nich to osoby z niepełnosprawnością, dlatego strony internetowe urzędów powinny być dla nich dostępne. Jak to zrobić? PFRON i Integracja pomagają w tym bezpłatnie.

Czy osobie poruszającej się na wózku łatwiej będzie dotrzeć do PCPR, by o coś zapytać, czy może łatwiej będzie sprawdzić to na stronie internetowej tej instytucji?
Czy osobie niewidomej łatwiej będzie zapoznać się z tym, co jest wywieszone na ścianie GOPS, czy lepiej zapoznać się z tym na stronie internetowej ośrodka?
Czy osobie niesłyszącej łatwiej będzie zadzwonić do MOPS, czy może raczej uzyskać potrzebną informację ze strony internetowej?

Chyba nikogo już nie trzeba przekonywać, jak potężną funkcję informacyjną pełni internet. Coraz częściej strony urzędów i instytucji rzetelnie informują, kto, co i jak może załatwić. To duża oszczędność czasu klientów, którzy nie muszą jak duchy snuć się po korytarzach, ale i pracowników, u których trudno o entuzjazm, gdy po raz setny muszą odpowiadać przez telefon lub osobiście na te same pytania.

Rzetelność to nie wszystko

Jednak sama rzetelność informacji to nie wszystko. Warto zadbać o dostępność przekazu dla osób z niepełnosprawnością, co jednak posłuży także innym klientom, choćby mniej doświadczonym w posługiwaniu się komputerem czy seniorom. Dostępność serwisu PCPR lub OPS wydaje się szczególnie istotna, gdy zwróci się uwagę, jak wiele osób z niepełnosprawnością korzysta z oferty tych placówek. To przecież Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie dysponują środkami PFRON na likwidację barier, a poziom ubóstwa wśród osób z niepełnosprawnością podpowiada, kim jest także duża część klientów Ośrodków Pomocy Społecznej.

Warto wiedzieć, że dostępność stron internetowych to także wymóg prawny. Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. (Dz.U. z 16 maja 2012 poz. 526) m.in. PCPR i OPS mają obowiązek dostosować swoje strony www do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Mają na to czas do końca czerwca 2015 r.

Jak to zrobić?

Choćby zgłaszając się do 15 kwietnia 2014 r. do udziału w projekcie „Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie II”, realizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Celem projektu jest bezpłatne wsparcie takich instytucji, jak Centra Pomocy Rodzinie i Ośrodki Pomocy Społecznej, w poprawieniu dostępności ich serwisów internetowych dla użytkowników z niepełnosprawnością, mniej doświadczonych w posługiwaniu się komputerem i seniorów. Z bezpłatnego wsparcia w ramach projektu skorzystało już 200 instytucji z całej Polski.

Uczestnicy projektu mogą liczyć na:

  1. Audyt dostępności strony internetowej – badanie to wykonują specjaliści ds. dostępności oraz niepełnosprawni użytkownicy. Raport z audytu to opis błędów i problemów znalezionych w serwisie wraz z propozycjami ich rozwiązania.
  2. Doradztwo przy wdrożeniu dostępności – w ramach doradztwa można liczyć na pomoc przy wdrożeniu uwag z raportów. Każdy uczestnik projektu ma do dyspozycji 30 godzin indywidualnego wsparcia.
  3. E-szkolenia z tematyki dostępności – kompleksowe szkolenia z zakresu dostępności, z których można skorzystać w dowolnym miejscu i czasie.

Grafika obrazująca udział w projekcie. Pozioma strzałka wskazuje kolejno: audyt dostępności serwisu, wdrażanie poprawek i doradztwo, szkolenia, audyt weryfikacyjny i prowadzi do roku 2015 i zgodności z rozporządzeniem dot. dostępności

Udział w projekcie jest przede wszystkim szansą na dostosowanie strony dla osób z niepełnosprawnością zgodnie z obowiązującym prawem, które zacznie obowiązywać za niewiele ponad rok. I tak dostępność strony trzeba będzie zapewnić, ale dzięki projektowi można sporo zaoszczędzić. Bezpłatne w ramach projektu wsparcie specjalistów ds. dostępności na wolnym rynku kosztuje ok. 10 tys. zł. Przy okazji zaś jest możliwość zyskania nowej wiedzy z zakresu tworzenia dostępnych stron internetowych i administrowania nimi. Audyt i wdrożenie jego zaleceń poprawią też jakość i czytelność strony dla wszystkich użytkowników, nie tylko tych z niepełnosprawnością.

Jak zgłosić swój udział w projekcie?

Deklaracja uczestnictwa oraz regulamin projektu dostępne są na stronie internetowej projektu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • JAK!!!!!!!!!!!!!!!!
    EMILIA
    15.05.2014, 11:17
    Mocno Państwa Proszę!!!!!!!!!!!! Cich.Jestem znaczny stop.,na 4-tym żyję.Jakieś zajęcie,oszaleć można.Wróciłam ze szpitala.Głowa tam,ale reszta gorzej.Komp bez opłat-oczewiście.Długów po uszy.Córka zmarnuje swoje w Italii i pomoże.Dajta spokój.Chata duża ok.70m we dwoje poradż mądre!!!! Dzięki koło balkonu pęka wnet poląduję.Chciała bym ze swoimi.Z Warmii jestem-ja MAZUR.Żyję w B-stoku,ale żle bardzo......Dzięki Emilia F. 698335624
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas